Moskva (od našeho spolupracovníka) - Tečku za neobvykle tvrdou kampaní, plnou protestů a silných slov, dnes udělají ruští voliči. Zvolí nového ruského prezidenta.
Poprvé také rozhodnou, kdo zůstane v prezidentské funkci šest, namísto dosavadních čtyř let.
První volební místnosti se na Dálném Východě otevřely, když v Moskvě bylo hodinu před půlnocí. Úderem osmé hodiny místního času (v 5:00 SEČ) se otevřely v Moskvě, Petrohradu a okolí, zatímco na Čukotce tou dobou už odhlasovala polovina voličů.
Informace o výsledcích hlasování budou k dispozici až po uzavření té poslední, v nejzápadnější části Ruské federace, v Kaliningradské oblasti. Po osmnácté hodině středoevropského času.
Na hlasovacím lístku voliči vybírají z pěti jmen. Komunistického kandidáta Gennadije Zjuganova, bývalého šéfa horní komory parlamentu Sergeje Mironova, populistického nacionalisty Vladimira Žirinovského, byznysmena Michaila Prochorova a úřadujícího předsedy vlády Vladimira Putina.
Dalších deset kandidátů na prezidentský post Centrální volební komise do finálního souboje nepustila. Je mezi nimi i známý opoziční politik Grigorij Javlinskij.
Jasný vítěz?
Největší šance na vítězství má Vladimir Putin, který se do prezidentského křesla může vrátit po čtyřleté přestávce, poté, co v roce 2008 předal vládu nad Ruskem do rukou Dmitrije Medveděva. Kandidovat potřetí za sobou na post hlavy státu mu tehdy neumožnila ústava. Nyní má cestu do Kremlu volnou.
Podle průzkumů se Putinovy preference pohybují mezi 53 až 66 procenty. Přestože jeho rating je skoro o dvacet procent nižší než ve volbách v roce 2004, má všechny předpoklady vyhrát už v prvním kole.
Putinovu popularitu zásadním způsobem nesnížily ani protestní akce, které v Rusku vzplály po prosincových parlamentních volbách. Své voliče, především ty z řad státních zaměstnanců, sociálně slabých a velmocensky naladěných Rusů, se snaží získat sliby o upevnění role Ruska v aréně mezinárodních vztahů a zlepšení sociální a ekonomické situace v zemi.
Putinova kampaň je zároveň postavena na stabilitě, která období jeho vlády provázela. Své oponenty se přitom nebránil nařknout, že se v zemi snaží provést revoluci a že hájí zájmy cizích zemí.
Putinovi věrní v Moskvě:
Konkurent a černý kůň
Hlavním konkurentem ruského předsedy je předák komunistické strany Gennadij Zjuganov. Hvězda komunistického vůdce nejvíce zářila v roce 1996, kdy byl blízko k výhře nad tehdy nemocným Borisem Jelcinem. Dnes by pro něj podle průzkumů mohlo hlasovat 10 až 15 procent voličů.
Černým koněm prezidentského klání je miliardář Michail Prochorov. Třetí nejbohatší muž Ruska se vrhl do politiky teprve nedávno.
Minulý rok se neúspěšně pokoušel kandidovat do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, nyní usiluje o nejvyšší státní post.
Prochorov sází zejména na střední třídu, podnikatele a liberálně orientované voliče. Přestože nepatří mezi vůdce protivládních protestů, usiluje i o hlasy jejich účastníků. Předvolební průzkumy mu však přisuzují pouze 6 procent hlasů.
Ne všichni Rusové Putinovi fandí, podívejte se:
Povolební oslava
Aby ruská vláda předešla narčení ze zfalšování voleb, hlasování bude provázet několik novinek. Kromě průzračných uren jsou ve všech volebních místnostech nainstalovány internetové kamery, které mají snímat průběh hlasování.
S nápadem vysílat průběh voleb přes internet přišel loni v polovině prosince Vladimir Putin.
Protivládní opozice v čestný průběh voleb přesto nevěří. Poukazuje na narušení, která se objevila ještě před dnešním hlasováním. Nevládní asociace Golos shromáždila bezmála jeden a půl tisíce stížností. Opozice proto na pondělí 5. března plánuje v centru Moskvy masovou demonstraci.
Naopak Putinovi stoupenci jsou připraveni oslavit vítězství svého kandidáta už dnes - na Manéžním náměstí pod kremelskými hradbami. Na mítinku by se podle informací médií měl objevit prezident Medveděv i sám Putin.