Rusko vede hybridní válku a překrucuje fakta, prohlásila Merkelová

ČTK ČTK
13. 5. 2020 14:32
Rusko podle německé kancléřky Angely Merkelové vede hybridní válku, jejíž součástí jsou kyberútoky i překrucování faktů. To ztěžuje její snahy o zlepšení vzájemných vztahů. Merkelová to řekla ve středu v německém parlamentu. Útok ruských hackerů na svůj poslanecký e-mail z roku 2015 označila za pobuřující. Nevyloučila přitom, že Německo přijme nějaká opatření.
Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně
Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně | Foto: Reuters

"Existuje strategie Ruska - kterou musíme vzít na vědomí a kterou nemůžeme jen tak přejít - při vedení hybridní války," uvedla Merkelová ve Spolkovém sněmu, kde čelila otázkám poslanců. "Přesto se budu nadále snažit o dobrý vztah k Rusku, protože jsem přesvědčena, že je řada důvodů pro pokračování v diplomatických snahách. Ale samozřejmě to (ruské aktivity) nedělají jednodušší," míní.

Konkrétně byla šéfka německé vlády dotazována na případ z roku 2015, kdy podle Berlína ruští hackeři napadli síť německého parlamentu. Dotčen byl i poslanecký e-mail samotné Merkelové.

Německý nejvyšší státní zástupce začátkem května v případu vydal zatykač na 29letého Rusa Dmitrije Badina, kterého německá média označila za hackera ve státních službách a "kybernetického vojáka" ruského prezidenta Vladimira Putina.

Merkelová ve středu krok prokuratury přivítala a řekla, že celou věc bere velmi vážně. Hackerský útok označila za pobuřující a nepříjemný. "Abych řekla pravdu, trápí mě to," poznamenala s ohledem na svou snahu zlepšit vztahy s Moskvou.

Připomněla také loňskou vraždu Gruzínce s čečenskými kořeny v centru Berlína, za kterou podle německých vyšetřovatelů také zřejmě stojí Moskva. Berlín kvůli ní vyhostil dva ruské diplomaty. V případě pět let starého hackerského útoku je teď podle Merkelové potřeba nechat prostor justici. Další kroky vůči Rusku ale nevyloučila.

 

Právě se děje

Další zprávy