Rusko v OSN zřejmě nebude proti zásahu v Libyi

Martin Novák Martin Novák
14. 3. 2011 10:45
Povstalci dobyli zpět město Briga, které ztratili v neděli
Foto: Reuters

Washington - Sobotní výzva Ligy arabských států zvýšila šance na schválení bezletové zóny nad Libyí v Radě bezpečnosti OSN.

Francie chce v nejbližších dnech návrh radě předložit. Rusko a Čína se dosud stavěly proti, deník Wall Street Journal ale s odvoláním na své zdroje z amerického ministerstva zahraničí dnes napsal, že Moskva zřejmě po rozhodnutí Arabů nebude bezletové zóně bránit.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv zvláštním výnosem zakázal Kaddáfímu, jeho rodině a blízkým spolupracovníkům návštěvy Ruska a zmrazil také libyjské investice v Rusku.

Čína obvykle v klíčových hlasování nejde proti Rusku, takže není vyloučeno, že i ona svůj nesouhlas stáhne. Podobně jako několikrát v minulosti se možná zdrží hlasování, čímž umožní přijetí rezoluce.

Zatím ale není jasné, kdy by se Rada bezpečnosti OSN měla sejít.

O zónu žádají libyjští rebelové, kteří kvůli převaze vládních jednotek ve vzduchu ztratili v posledních dnech několik měst.

Muammar Kaddáfí při projevu ke svým sympatizantům 2. března 2011.
Muammar Kaddáfí při projevu ke svým sympatizantům 2. března 2011. | Foto: Reuters

Síly Muammara Kaddáfího se už přiblížily k hlavní baště povstalců Benghází. Opoziční Libyjská národní rada, která zastřešuje rebely, však tvrdí, že ústup je pouze taktický a povstalci ještě ani zdaleka nenasadili do boje vše, co mají k dispozici.

Televize Al-Džazíra uvedla, že v noci na dnešek rebelové dobyli zpět městi Briga a zajali několik desítek Kaddáfího vojáků.

Vládním oddílům nadále vzdoruje i třísettisícové město Misuráta na západě země. Podle tamních povstalců se odehrála v řadách Kaddáfího sil vzpoura, jeho ozbrojenci na sebe navzájem stříleli a část jednotek přešla na stranu povstání.

Zítra to bude přesně měsíc, co v Benghází začaly první protesty proti Kaddáfímu. Během několik dní se povstání rozšířilo na většinu země, libyjský diktátor se však rozhodl revoltu brutálně potlačit a svým elitním jednotkám nařídil přejít do protiofenzívy.

Přesný počet obětí není znám, odhaduje se na tisíc až dva tisíce lidí.

Vytvoření bezletové zóny by znamenalo úder na stanoviště libyjská protiletadlové obrany a případné útoky na libyjská vojenská letadla.

Tento krok podporují hlavně Francie a Velká Británie, Spojené státy zatím váhají. Obama minulý týden prohlásil, že zvažuje všechny možnosti.


 

 

Právě se děje

Další zprávy