Liga arabských států si přeje bezletovou zónu nad Libyí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 3. 2011 23:44
Vytvoření zóny by znemožnilo libyjskému vůdci Kaddáfímu útočit ze vzduchu na povstalce
Kaddáfí bombarduje povstalce, kteří nemají žádné letecké síly
Kaddáfí bombarduje povstalce, kteří nemají žádné letecké síly | Foto: Reuters

Káhira/Berlín - Liga arabských států (LAS) v sobotu podle agentury Reuters vyzvala Radu bezpečnosti OSN k vyhlášení bezletové zóny nad Libyí.

Vytvoření zóny, které už navrhovali stálí členové rady Francie a Británie, by znemožnilo libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu útočit ze vzduchu na povstalce.

Souhlas regionálních organizací s bezletovou zónou a mandát Rady bezpečnosti v minulosti označila Severoatlantická aliance za nutnou podmínku svého případného angažmá v Libyi.

Vytvoření bezletové zóny podpořil už před zasedáním LAS v Káhiře generální tajemník organizace Amr Músá.

"Vyslovuji se pro humanitární akci," řekl Músá v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel.

"Jde o to, že vytvořením bezletové zóny pomůžeme libyjskému lidu v boji za svobodu proti režimu, který stále více opovrhuje lidskými právy," dodal.

LAS také prohlásila, že libyjský vláda ztratila legitimitu, když zahájila vojenskou operaci proti vlastnímu lidu. Liga nyní naváže kontakty s povstaleckým vedením, a to zejména kvůli humanitární pomoci.

Americký Bílý dům označil v komuniké výzvu LAS za významný krok, který posiluje mezinárodní tlak na Kaddáfího režim a je vyjádřením podpory "libyjskému lidu". Možnost vojenské intervence ale ani nyní Washington přímo nepodpořil s poukazem na to, že jsou stále otevřené všechny varianty řešení.

Rozhodnout musí Rada bezpečnosti OSN

O tom, kdo vytvoření bezletové zóny zajistí, by podle Músy měla rozhodnout Rada bezpečnosti OSN. Dodal ale, že při zajišťování zóny by Liga arabských států mohla hrát určitou roli.

Músá rovněž podotkl, že svržení prezidenti Tuniska a Egypta Zín Abidín bin Alí a Husní Mubarak na rozdíl od Kaddáfího pochopili pravou podstatu nepokojů ve svých zemích a vzdali se moci.

"(Kaddáfí) si však myslí, že nepokoje jsou řízeny ze zahraničí a že ho jeho lid stále miluje," řekl Músá.

Severoatlantická aliance tento týden oznámila, že je připravena na situaci v Libyi reagovat, bude-li k tomu mít mandát.

Případná operace by ale podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena musela respektovat tři základní principy: muselo by být zřejmé, že je jí třeba, musel by být dán její jasný právní rámec a vše by navíc muselo mít regionální podporu.

Na sobotním jednání LAS v Káhiře se pro zapojení ligy do řešení situace v Libyi vyslovil i ománský ministr zahraničí Júsuf bin Aláví bin Abdalláh.

Muammar Kaddáfí a situace v Libyi byly ústředním bodem jednání LAS
Muammar Kaddáfí a situace v Libyi byly ústředním bodem jednání LAS | Foto: Reuters

"Pokud Liga arabských států nepřevezme odpovědnost a nezastaví zhoršující se situaci, může to vést k vnitřním bojům (v Libyi) nebo k nežádoucí zahraniční intervenci," řekl. Krize v Libyi podle něj ohrožuje stabilitu ostatních arabských zemí.

V Libyi pokračují boje mezi Kaddáfího silami a povstalci. Vládní jednotky v noci na dnešek za neustálého bombardování přinutily rebely ustoupit asi dvacet kilometrů od předměstí pobřežního města Rás Lanúf, kde se nachází důležitý ropný terminál.

 

Právě se děje

Další zprávy