Moskva (od našeho spolupracovníka) - Po neúspěšné misi sondy Fobos-Grunt k Marsu si ruská vesmírná agentura Roskosmos dala nový cíl: chce znovu zamířit na Měsíc. Dokonce zvažuje vybudovat na něm základnu.
Nové priority ruského vesmírného programu ohlásil v rozhovoru pro rádio Vesti FM šéf Roskosmosu Vladimir Popovkin.
Rusko podle generála Popovkina plánuje nejpozději do roku 2020 poslat k Měsíci zařízení Luna-Glob a Luna-Resurs, vyvíjené společně s Indií. Oba aparáty mají zkoumat polární oblasti severní části Měsíce, kde mohou existovat zásoby vody.
Tím ale ruská mise na Měsíci neskončí. Jak prohlásil šéf vesmírné agentury, Rusko s ním má velké plány.
"V našich plánech je, a to samozřejmě záleží na financování, rozsáhlejší průzkum Měsíce. Existují dvě varianty: buď na něm vybudovat základnu, nebo vesmírnou stanici, která by okolo Měsíce kroužila," uvedl Popovkin.
Tady se však podle Popovkina Rusko bez pomoci z Evropy a Spojených států neobejde. Oba projekty předpokládají mezinárodní kooperaci, o které se už podle generála s NASA a Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) jedná.
Ačkoliv většina ruských projektů spojených s výzkumem Marsu nedopadla dobře, podle Vladimira Popovkina jeho agentura neplánuje vzdát se letů k Rudé planetě a společně s evropskými partnery se k němu hodlá vydat v roce 2016.
Rusko v poslední době stíhá při dobývání vesmíru jeden neúspěch za druhým. Naposledy se s problémem setkala sonda Fobos-Grunt, která odstartovala 9. listopadu 2011 z kazašského Bajkonuru. Sondě, která se měla vydat na průzkum měsíce Phobos, se nepodařilo opustit oběžnou dráhu Země a 15. ledna 2012 se zřítila do Tichého oceánu.
Jak poznamenal generál Popovkin, Mars je pro sovětskou a ruskou kosmonautiku začarovanou planetou. "Pouze pár z osmnácti projektů bylo částečně úspěšných," uvedl.