Rusko se sbližuje se Sýrií. USA nervózní

lem
24. 6. 2006 10:40
Damašek - Ruská flotila se vrací, tentokrát do Středozemního moře. Kreml se rozhodl zrekonstruovat své základny v Sýrii a dojednat další dodávky zbraní.
Foto: Reuters

Nedaleko malebného městečka Tartus na břehu Středozemního moře znovu vyrůstá tábor ruské armády. Mezi olivovými keři a obřími skleníky se tísní poslední zahraniční námořní základna Ruské federace. Feničany založený a křižáky vyplněný přístav pouhých 160 kilomentrů od syrské metropole je pro Kreml strategickým místem.

Během studené války sloužil Tartus jako základna sovětské středomořské flotily. Od rozpadu SSSR v roce 1991 ale chátral a teprve nyní se sem vrací ruští vojáci.

Putin: Na námitky USA nehledíme

"Moderní a mobilní ruská flotila by měla brzy brázdit světové oceány a být opět aktivní ve Středozemním moři," hlásá ruský prezident Putin, který se snaží zlepšit obraz ruské armády na Blízkém východě.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI

Aktivita ruské armády ve výbušném blízkovýchodním regionu se však nelíbí Washingtonu. Sýrie, která se nachází na americkém seznamu zemí sponzorujících terorismus, je americkou vládou považována za hrozbu národní bezpečnosti.

Ruský prezident Vladimir Putin však americké námitky nepovažuje za důležité. Nutné je podle jeho slov, aby se "rusko-syrské vztahy vrátily k normálu".

"Ruská politika na Blízkém východě není ani proarabská, ani proizraelská, je pouze zaměřena na ruské národní zájmy," řekl již před rokem ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

K syrským břehům přesto připlouvá stále více ruských lodí a vlády obou zemí uzavírají nové smlouvy o prodeji zbraní. Dvě ruské společnosti Voronež Aircraft Construction a Iljušin Finance například včera podepsaly kontrakt na prodej dalších šesti letounů syrské armádě.

"Nedělejme si žádné iluze. Pokud nebudeme prodávat zbraně my, udělá to kdokoliv jiný. Obchod se zbraněmi je příliš výnosný na to, aby se ho svět vzdal," uvedl v rozhovoru pro časopis Itogi Sergej Chemezov, šéf ruské státní společnosti Rosoboronexport, která má monopol na vývoz zbraní.

Moskva: Syrský dluh odpuštěn

Sýrie zůstává pro Rusko, stejně jako dříve pro Sovětský svaz, nejdůležitějším obchodním i vojenským partnerem na Blízkém východě. Více než pětatřicet tisíc Syřanů vystudovalo ruské univerzity a celých deset tisíc vojenských expertů absolvovalo trénink na ruských akademiích. V Sýrii se navíc do dnešních dnů pohybuje přibližně dva tisíce ruských vojenských poradců.

Aktivita ruské armády ve výbušném blízkovýchodním regionu se nelíbí Washingtonu.
Aktivita ruské armády ve výbušném blízkovýchodním regionu se nelíbí Washingtonu. | Foto: Reuters

Prezident Bašár Asad dokonce na nedávné návštěvě Ruska dojednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem odpuštění celkem deseti miliard dolarů ze syrského dluhu, který vznikl během třiceti let, kdy zbraně od Moskvy nakupoval Bašárův otec a bývalý prezident Hafíz Asad. 

Není proto divu, že početná třisettisícová syrská armáda je tak do současnosti vyzbrojena především ruskými zbraněmi, tanky, letouny i ponorkami.

Putin dokonce slíbil Sýrii dodat protiletadlové střely, aby svému spojenci na Blízkém východě zajistil větší bezpečnost. 

 

Právě se děje

Další zprávy