Zbraně zítřka využijí řízenou energii

Redakce ZAH, čtk
11. 1. 2006 18:02
Los Alamos - Rozvoj technologií a vědy přináší nové obzory i do oblasti vývoje zbraňových systémů. V 21. století by tak pušky, tanky či rakety mohly postupně vystřídat nové generace zbraní s řízenou energií.

První signály revoluce vojenského "hardwaru", která by prý mohla být podle některých hlasů i výraznější, než tomu bylo při objevu atomové bomby, jsou už ostatně na cestě.

Například armáda USA postupně testuje a zavádí nejrůznější lasery, uvedl server Space.com.

Již před několika lety úspěšně otestovala laserovou protiraketovou zbraně THEL (Tactical High Energy Laser).

Pálivé elektromagentické vlny

Nyní USA uvažují, že v Iráku využijí i takzvaný systém aktivního odporu ADS (Active Denial System). Ten nezabíjí, ale nepřítele krátkodobě ochromí.

Umístěn může být na terénním vozidle, odkud vysílá místo střely neviditelný paprsek elektromagnetických vln způsobující pocit nesnesitelného pálení. Po vypnutí paprsku bolest ustoupí, aniž by na těle zůstaly trvalé následky.

Další vývoj přístrojů označovaných jako zbraně s řízenou energií a jejich využití pro pozemní, letecké, námořní i vesmírné zbraňové systémy je ale závislý nejen na dalších vědeckých poznatcích, ale i na příznivé politické a rozpočtové situaci.

Server vychází mimo jiné z poznatků bývalého vědeckého poradce amerických prezidentů Douglase Beasona, který se zabývá otázkou, nakolik nové zbraně využívající soustředěné energie změní v budoucnu způsoby válčení.

Volné elektrony

Beason, který se zbraněmi s řízenou energií zabývá 26 let, upozornil na další výzkumy. Například v laboratořích v Los Alamos se teď podle něj pracuje mimo jiné na vývoji laserů volných elektronů.

Překážky pro další rozvoj high-tech zbraní podle něj spočívají v tom, jak přesvědčit ty, kteří o jejich zavádění mohou rozhodovat, že zde je místo pro nové typy zbraní. Zároveň je třeba zajistit, aby se na nové systémy nepohlíželo jako na prostředek k vyřešení všech problémů. "Jsou jen dalším nástrojem," uvedl Beason.

Vyspělé high-tech zbraně využívající v určité míře laserových technologií postupně začíná využívat i česká armáda. Vlastní například přenosný protiletadlový raketový komplet RBS-70 s dostřelem na krátkou vzdálenost.

Laser má na starosti osvětlení cíle, k jeho zneškodnění pak slouží střela. K ovládání kompletu stačí jeden voják, k manipulaci v terénu jsou třeba tři vojáci.

Vítězní vizionáři

Technologie využívající usměrňování energií mohou nabídnout řadu využití - mohou třeba pomoci zničit nepřítelovi elektroniku i přesně zasáhnout cíl bez vedlejších zničujících účinků v okolí, jaký vzniká při explozích raket.

Vývoj takových zbraní je ale i podle Beasona zatím v začátcích. Systémy dosud nejsou příliš propracované a je ještě třeba hodně přesvědčování, práce i peněž, než se stanou běžnou výzbrojí armád.

"Války však vyhrávají vizionáři, ne byrokrati. Během historie jsme toho byli svědky," poznamenal Beason.

 

Právě se děje

Další zprávy