Rusko poslechlo OSN a zrušilo dodávku raket do Íránu

Zpravodajská směna
12. 6. 2010 15:10
Teherán naznačuje, že má uran až ve dvacetiprocentních koncentracích
Ruský premiér Vladimir Putin
Ruský premiér Vladimir Putin | Foto: Reuters

Moskva - Rusko zmrazí dodávku protiraketových systémů S-300 do Íránu.

V pátek to v Paříži oznámil ruský premiér Vladimir Putin, který tak reagoval na středeční protiíránské sankce Rady bezpečnosti OSN. Rusko mělo zbraně Íránu dodat na základě dvoustranné smlouvy.

Nad Putinovým rozhodnutím vyjádřil potěšení francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jenž zdůraznil, že za současné situace by dodávky raket do Íránu byly velmi těžko ospravedlnitelné. Putin je od pátku na oficiální návštěvě Francie.

Ruský premiér vysvětlil, že rozhodnutí připojit se k sankcím nebylo pro jeho zemi jednoduché a zaplatí za ni velmi vysokou cenu. "Írán uplatní penále stanovené smlouvou pro případ, že k obchodu nedojde," uvedl Putin s tím, že toto rozhodnutí zároveň ochladí vztahy Moskvy a Teheránu.

Zatím není zcela jasné, jestli se středeční rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o uvalení sankcí proti Íránu, týká také ruských raket. Někteří politici v čele s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem tvrdí, že obranné rakety S-300 na seznamu zakázaných zbraní nejsou, podle jiných zdrojů se jich sankce naopak týkají.

Teherán se pochlubí za pár měsíců

"Během několika měsíců představí Írán svůj nový jaderný úspěch v souvislosti s výrobou paliva pro jeho výzkumný reaktor v Teheránu," reagoval na zavedení sankcí Alí Akbar Salehí, který zastupuje Írán v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (IAAE).

Další podrobnosti zatím Salehí neuvedl. Poslední pokrok Írán oznámil v únoru, kdy řekl, že se nyní ve svých jaderných zařízeních snaží získat obohacený uran o dvacetiprocentní koncentraci. Tvrdí, že palivo bude určeno pro pokusný reaktor v Teheránu, který produkuje izotopy na léčbu rakoviny.


 

Právě se děje

Další zprávy