Tyto sankce přimějí Írán k poslušnosti, říká Clintonová

Radim Klekner Radim Klekner
9. 6. 2010 17:34
Rada bezpečnosti OSN schválila nové sankce. Postihnou zbrojní dodávky i finanční transakce.
Clintonová je přesvědčena, že tentokrát budou sankce účinné
Clintonová je přesvědčena, že tentokrát budou sankce účinné | Foto: Reuters

New York - Tentokrát by měly být účinné. A přimět Teherán k zásadní změně politiky a spolupráci s OSN. V zásadní obrat jednání o íránském jaderném programu věří v souvislosti s novými sankcemi, na nichž se shodla pětice stálých členů Rady bezpečnosti, ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Nové sankce Rada bezpečnosti OSN dnes schválila. Pro bylo 12 zemí včetně Ruska a Číny. Brazílie a Turecko hlasovaly proti, Libanon se zdržel.

Opatření se týkají embarga na několik kategorií zbraní včetně bojových helikoptér a balistických raket. Zásadním způsobem mají být rovněž omezeny finanční transakce a licence vydávané íránským bankám, pokud vznikne podezření, že se podílejí na obchodování s nukleárním materiálem.

Mezinárodní společenství chce navíc zajistit důslednější kontrolu lodí proplouvajících Hormuzským průlivem, aby se tak zajistilo, že na nich nejsou pašovány komponenty, jež by mohly sloužit k výrobě atomových zbraní.

"Tohle je nejvýznamnější soubor sankcí, jimž Írán kdy čelil," zdůraznila podle agentury Reuters Clintonová po rozhovorech, které vedla v úterý v ekvádorském hlavním městě Quitu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Od roku 2006 vyhlásila OSN proti Íránu sankce již třikrát, žádné ale nedokázaly Teherán přimět, aby zastavil svůj jaderný program. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád opakovaně tvrdí, že projekt je ryze "mírový".

Spojené státy a jeho spojenci se však obávají, že Teherán jen hraje o čas a ve skutečnosti tajně pracuje na výrobě atomové bomby.

V květnu se Írán dohodl s vládou v Ankaře, že do Turecka vyveze 1200 kg uranu v nízkých koncentracích (okolo 3,5 procenta)výměnou za dodávky jaderného paliva.

Podle Ahmadínežáda tím chtěl projevit "dobrou vůli" a splnit tak požadavek týkající se kontroly svého nukleárního programu. USA zareagovaly s tím, že tento ústupek přichází příliš pozdě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy