OSN prý schválí sankce proti Íránu. Velmoci se dohodly

ČTK ČTK
8. 6. 2010 18:45
Sankce za íránský jaderný program podpoří i Rusko a Čína
S tím, kdo na nás vezme hůl rezoluce, jednat nebudeme, varoval Ahmadínežád.
S tím, kdo na nás vezme hůl rezoluce, jednat nebudeme, varoval Ahmadínežád. | Foto: Reuters

New York - Většina členů Rady bezpečnosti OSN, včetně velmocí s právem veta, se shodla na nových sankcích proti Íránu kvůli jeho jadernému programu. S odvoláním na diplomatické zdroje to oznámila agentura Reuters. O návrhu rezoluce, která sankce obsahuje, by se mohlo hlasovat už ve středu.

Pro sankce by se podle diplomatů oslovených Reuters mohlo vyslovit 12 z 15 členů rady. Opatření podporuje všech pět stálých členů s právem veta, tedy Spojené státy, Rusko, Čína, Británie a Francie. Očekává se, že rezoluci nepodpoří Turecko, Brazílie a Libanon.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád však dnes v Istanbulu varoval, že jestli RB OSN přijme sankce, Teherán přestane o svém jaderném programu vyjednávat a odstoupí od dohody o výměně jaderného paliva, kterou zprostředkovaly Turecko a Brazílie. "Jak už jsem řekl, americká administrativa a její spojenci se pletou, když si myslí, že na nás mohou vzít hůl rezoluce a potom s námi zasednout k jednáním," prohlásil.

Sankce, na nichž se po několika měsících jednání shodlo pět stálých členů Rady bezpečnosti a Německo, vyzývají k tvrdším krokům s cílem omezit íránské vojenské, finanční a dopravní aktivity. Umožňují zmrazit aktiva společností, které pracují s jadernými materiály a mají vazby na íránské revoluční gardy.

Sankce rovněž vyzývají členské státy OSN, aby neposkytovaly palivo nebo přístavní služby plavidlům, která přepravují zakázaný náklad do islámské republiky.

Západní státy podezírají Írán, že jeho jaderný program směřuje k sestrojení atomové zbraně. Teherán podobný výklad odmítá a tvrdí, že jaderný program má sloužit výhradně k mírovým účelům.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy