Rusko je připraveno jednat s USA o Sýrii. Při útoku na Aleppo byly zasaženy i nemocnice

ČTK ČTK
28. 9. 2016 22:45
Rusko vyšle do Ženevy skupinu expertů k rozhovorům o normalizaci situace v severosyrském Aleppu i ve zbytku Sýrie. Slib následuje poté, co mezinárodní společenství ostře odsoudilo eskalaci násilí. V Aleppu podle UNICEF zůstává už jen 30 lékařů.
Aleppo (ilustrační foto)
Aleppo (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Moskva/Washington - Rusko ve středu oznámilo, že je připraveno jednat se Spojenými státy americkými o syrském konfliktu a že brzy vyšle do Ženevy skupinu expertů k rozhovorům o normalizaci situace v severosyrském Aleppu i ve zbytku Sýrie.

Iniciativa je podle ruských tiskových agentur výsledkem telefonického jednání ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a jeho amerického protějšku Johna Kerryho.

"Ruská ministerstva obrany a zahraničí jsou na pokyn prezidenta Ruské federace připravena k další spolupráci s našimi americkými partnery (při řešení syrského problému)," citovaly ruské agentury vysokého představitele ruské armády.

Povstalecké části Aleppa od minulého týdne intenzivně bombardují vládní a ruská letadla. Mezinárodní společenství má obavy o osud asi 250 000 lidí, kteří ve východní části města uvázli. Minulý týden ztroskotalo příměří, které Spojené státy a Rusko dojednaly.

Útoky vládních letadel a ostřelování ve středu citelně poškodily dvě nemocnice v povstaleckých částech Aleppa. Podle televize Al-Džazíra si středeční údery syrského režimu a jeho ruského spojence na nejlidnatější syrské město a jeho okolí vyžádaly dohromady nejméně 17 mrtvých.

Mezinárodní společenství eskalaci násilí ostře odsoudilo; generální tajemník OSN Pan Ki-mun hovořil o jatkách, Francie usiluje v Radě bezpečnosti OSN o přijetí rezoluce k zastavení palby.

Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že od minulého pátku přišlo v povstaleckých čtvrtích města o život 96 dětí a dalších 233 jich bylo zraněno.

V Aleppu podle UNICEF zůstává už jen 30 lékařů. Podle organizace Lékaři bez hranice (MSF), která podporuje zasažené nemocnice, fungují ve městě už jen dvě zařízení schopná chirurgických zákroků. Na 250 000 obyvatel oblasti zbývá už jen sedm chirurgů, uvedl šéf syrské mise MSF Carlos Francisco.

"Ti, kteří v Sýrii používají stále ničivější zbraně, páchají válečné zločiny. V Aleppu je to horší než na jatkách. Lidé přicházejí o končetiny a děti stále ohromně trpí," reagoval na zprávy o zásahu nemocnic šéf OSN Pan Ki-mun.

Nálety zasáhly i severosyrskou povstaleckou vesnici Chán Túmán, která se nachází jižně od Aleppa a ve které "byly zničeny obrněné vozy a další automobily, z nichž některé byly vybavené kulomety", uvedl syrský vojenský zdroj. "Nad námi přeletěla vojenská letadla a kolem čtvrté hodiny ráno začala vypouštět rakety přímo na nemocnici," řekl agentuře Reuters radiolog z jedné z halabských nemocnice. "Trosky dopadly na pacienty na jednotce intenzivní péče," dodal.

Poškozeny byly nemocnice M2 a M10, které patřily mezi osm fungujících zdravotnických zařízení ve východním Aleppu. Budovy zůstaly odříznuté od dodávek elektřiny i vody. Syrští opoziční aktivisté jsou přesvědčeni, že útoky byly úmyslné, protože vládní vojáci vědí, kde se nemocnice nacházejí.

Pacienti ze zasažených zdravotnických zařízení byli převezeni do další nemocnice. Nálet zasáhl i pekárnu právě ve chvíli, kdy se před ní řadili místní obyvatelé do fronty na chleba. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Británie, tam zahynulo nejméně šest lidí. V oblasti dochází na několika frontách i ke střetům mezi pozemními jednotkami syrské armády a povstaleckými bojovníky.

Šéf americké diplomacie Kerry ve středu podle tiskových agentur Lavrovovi pohrozil, že Washington přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování města, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly.

Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí zvažuje americká vláda takovou reakci na eskalaci násilí, která "nespočívá v diplomacii". Zastavení bojů je podle něj důležité i pro Moskvu, neboť extremisté by mohli využít "vakua a zaútočit na ruské zájmy nebo i ruská města".

Opoziční Syrská národní rada (SNC), která působí v tureckém exilu, v prohlášení uvedla, že politické řešení syrské války už podle ní není možné.

 

Právě se děje

Další zprávy