USA vyšlou další vojáky do boje o Mosul, oznámil irácký premiér

ČTK ČTK
28. 9. 2016 16:42
Další američtí vojáci mají pomoci irácké vládě dobýt strategické město Mosul držené radikály z organizace Islámský stát. V Mosulu žily dva miliony Iráčanů, než ho bojovníci Islámského státu v roce 2014 bez boje ovládli.
Iráčtí vojáci v Mosulu.
Iráčtí vojáci v Mosulu. | Foto: Reuters

Bagdád - Za osvobození města Mosul, které je v rukou Islámského státu, budou společně s místními jednotkami bojovat další američtí vojáci. O vyslání vojáků informoval irácký premiér Hajdar Abádí.

Armáda se připravuje na získání kontroly nad druhým největším iráckým městem již řadu měsíců, ofenziva by mohla být zahájena ještě letos.

"Na základě žádosti irácké vlády se konala konzultace s americkým prezidentem Barackem Obamou ohledně zvýšení počtu instruktorů a poradců pod záštitou mezinárodní koalice v Iráku," uvedl Abádí ve svém prohlášení.

Irácký premiér se minulý týden na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkal s Obamou i viceprezidentem Joem Bidenem. Zda se na vyslání dalších amerických jednotek do Iráku dohodli právě tam, není jasné, uvedla agentura Reuters.

Není ani zřejmé, kolik amerických vojáků Bagdád žádá. Pentagon ani Bílý dům zatím na tyto zprávy nereagovaly.

V Iráku v současné chvíli v rámci mezinárodní koalice působí nejméně 4400 amerických vojáků. Irácké armádě poskytují vzdušnou podporu, výcvik a působí rovněž jako poradci.

Mosul byl bydlištěm dvou milionů Iráčanů, než ho bojovníci samozvaného Islámského státu v roce 2014 bez boje ovládli. Lidé ve městě se už začínají obávat následků bojů a desítky tisíc jich z Mosulu uprchly. Podle humanitárních organizací by mohl z oblasti odejít až milion lidí. Irácká vláda uvedla, se už začaly z města odsouvat s rodinami i špičky Islámského státu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy