Moskva - Američané byli první na Měsíci, my se dostaneme pod Severní pól, rozhodli se Rusové. Včera tak z Murmansku vyplul směrem k pólu ledoborec s miniponorkou na palubě.
Moskva tak chce podpořit dosavadní důkazy, že šelf Severního ledového oceánu je pokračováním Sibiřské kontinentální desky a Rusko má tudíž na Arktidu nárok.
Budeme první, tvrdí hrdí Rusové
"Arktida je ruská," řekl šéf vědecké expedice a člen parlamentu Artur Čilingarov agentuře Reuters. "A my budeme první, kdo na dno Arktického oceánu umístí vlajku."
Tip: Milníky v dobývání severního pólu
Na arktický šelf si může činit nárok pět zemí. Kromě Ruska ještě USA, Kanada, Dánsko a Norsko. Na procesu určování hranic se zatím nepodílejí Američané, kteří od roku 1982 neratifikovali příslušnou konvenci.
Rusko své nároky oznámilo jako první v roce 2001 a teď chce získat potřebné podklady.
Jadernou energií poháněný ledoborec by měl v neděli prorazit díru v ledu přesně v místech, kde leží Severní pól. Trojice mužů v miniponorce se pak spustí ke dnu, které se nachází v hloubce téměř čtyři a půl kilometru.
Jak se plave v Severním pólu - ČTĚTE ZDE
Jediným problémem expedice zůstává možné chladné počasí, které by mohlo otvor v ledu rychle uzavřít. Ponorka totiž nemá dostatek síly, aby pak ledový příkrov znovu prorazila.
Rusové si však neúspěch nepřipouští.
"Jde o otázku hrdosti," tvrdí tvůrce ponorky a člen expedice Anatolij Sagalevič. "Myslím, že pokud budeme jako první na dně oceánu pod Severním pólem, ruská prestiž vzroste. Lidé již byli na Měsíci, ale nikdo na na dně oceánu v místech Severního pólu."
Noemova archa rostlin vzniká v Arktidě - VÍCE ZDE
První pokus pokořit tuto metu učinily již v roce 1958 Spojené státy, ale americký Nautilus nakonec na dně nepřistál. Obdobný ruský plán z roku 1998 pak nebyl realizován kvůli nedostatku finančních prostředků.
Ožije "sovětská Arktida"?
Polární sever se přitom stává ekonomicky velmi zajímavým.
Podle odhadů totiž skrývá celkem přes sto milionů tun ropy a zemního plynu.
Ambiciózní plány Moskvy vysvětluje Dmitrij Oreškin z Geografického institutu Ruské akademie věd.
"Rusko si už od stalinských časů dělá nárok na celý sektor země v trojúhelníku mezi poloostrovem Kola, Beringovou úžinou a Severním pólem." Této oblasti se dokonce oficiálně říkalo "Sovětská Arktida".