Odvetu vůči Británii řídí osobně Putin. Rusko brzy vyhostí diplomaty, varoval Lavrov

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 3. 2018 11:34
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že k vyhoštění diplomatů "rozhodně" dojde.
Sergej Skripal.
Sergej Skripal. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko v nejbližší době vyhostí britské diplomaty. Jde o odvetné opatření proti Londýnu, který ve středu vykázal 23 ruských diplomatů. Ve čtvrtek to sdělil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, o jeho prohlášení informovala stanice BBC. 

Lavrov uvedl, že k vyhoštění diplomatů "rozhodně" dojde, a britskou vládu obvinil z "pobuřujících akcí", které překračují rámec elementární slušnosti. "Rusko nepřijme západní diktát a ultimáta, proto se Západ uchyluje k tak ublíženecké reakci," řekl Lavrov. 

Podle agentury TASS s odkazem na zdroje z Kremlu má rozhodnutí o odvetných opatřeních na starosti sám prezident Vladimir Putin

Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova Putin zvolí takovou variantu, která bude nejlépe odpovídat zájmům Ruska. "Ve Skripalově kauze jsou patrné veškeré příznaky provokace vůči Ruské federaci," konstatoval mluvčí.

Bývalého ruského agenta a jeho dceru Juliji minulý víkend převezli v kritickém stavu do nemocnice v důsledku otravy, za jejíhož viníka britská premiérka Theresa Mayová otevřeně označila Moskvu. Británie ve středu v odvetě za údajný ruský útok vypověděla ze země 23 ruských diplomatů.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová obvinila Londýn, že stále odmítá poskytnout Rusku jakoukoli informaci k případu Skripalových. Rusko podle Zacharovové zatím bezvýsledně žádá britské úřady, aby mu podaly informace o vyšetřování otravy Skripalových. Kreml prý odeslal s tímto požadavkem do Londýna čtyři diplomatické nóty, ale odpověď britská diplomacie "odbyla" formalitami.

 

Právě se děje

Další zprávy