Heiligendamm/Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval Spojené státy, aby zmrazily veškeré rozhovory o budování systému protiraketové obrany v Evropě.
Rozhovory s Českou republikou a Polskem by podle něj měly být přerušeny, dokud Moskva a Washington neprodiskutují ruský návrh na společné používání radarové základny v Ázerbájdžánu.
"Radarová stanice v Ázerbájdžánu skvěle plní všechny úkoly a nevytváří problémy mezi Ruskem a sousedními zeměmi," uvedl ministr. Pokud mají USA zájem na stabilitě ve světě, měly by se vyvarovat kroků, které se dotýkají bezpečnosti jejich partnerů.
Více o summitu G8
Chronologie
25. ledna- USA požádaly oficiální nótou českou vládu, aby mohly postavit v Brdech radarovou základnu; se žádostí o vybudování protiraketové základny USA oslovily zhruba ve stejnou dobu i Polsko.
- Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Evropané americký protiraketový štít nepotřebují a že tento krok pouze rozpoutá novou vlnu zbrojení.
- Česko oficiálně zahájilo s USA jednání o základně.
- Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí John Rood po jednání v Moskvě s ruskou delegací vedenou náměstkem ministra zahraničí Sergejem Kisljakem řekl, že USA jsou otevřeny spolupráci s Ruskem v protiraketové obraně.
- Prezident Putin označil americký záměr postavit v Evropě protiraketovou základnu za hrozbu podobnou americkým raketám typu Pershing a zdůraznil, že Rusko si v této souvislosti vyhrazuje právo na obranu.
- Prezident Putin americké ministryni zahraničí Condoleezze Riceové v Moskvě zopakoval odmítavý postoj své země k plánovanému rozmístění amerického systému protiraketové obrany v Polsku a České republice.
- USA zahájily s Varšavou oficiální jednání o umístění části svého protiraketového štítu v Polsku.
- Rusko úspěšně otestovalo dva nové zbraňové systémy údajně schopné americký protiraketový systém překonat. Týž den prohlásil Putin, že rozmisťování amerických protiraketových základen v Evropě změní "starý" kontinent v "sud s prachem".
- Putin pro německý týdeník Der Spiegel v souvislosti s plánem rozmístění amerických základen v Evropě mimo jiné uvedl, že v důsledku amerického postupu prý jen bude "větší možnost rozpoutání jaderného konfliktu". Ve stejném časopise zmocněnec americké vlády pro protiraketovou obranu generál Henry Obering Moskvě nabídl, že by se podobné systémy obou zemí mohly propojit.
- Prezident Bush v Praze znovu prohlásil, že chce Putina vyzvat ke spolupráci v otázce základny.
- Putin Georgi Bushovi navrhl, aby USA pro vybudování základny svého protiraketového systému využily už existující radarovou stanici Gabala v Ázerbájdžánu, kterou má Rusko pronajatou.
Írán je zásadně proti
Íránský parlament s možností využívat ázerbájdžánské zařízení zásadně nesouhlasí a navrhovatele - ruského prezidenta Vladimira Putina - dnes ostře kritizoval. Někteří němečtí politici vidí v alternativním ruském návrhu důkaz, že Moskva nutnost vybudovat obranný štít přiznala.
Česká veřejnost s vybudováním radaru jako součásti amerického protiraketového štítu v Brdech nesouhlasí, což dokázala další anketa a referenda, která se konala v sobotu na Příbramsku a Rokycansku. V referendu stavbu základny odmítlo devět obcí, v anketě jedna. V obcích, které se cítí ohroženy, se o základně hlasuje od 17. března a dosud se jich proti vyslovilo 20.
Ruský vicepremiér a bývalý ministr obrany Sergej Ivanov v sobotu v Petrohradu prohlásil, že společné využívání radaru v Ázerbájdžánu je nejefektivnějším způsobem, jak rychle zjistit starty "libovolných raket z celkového jižního strategického směru". V případě realizace plánu prý Rusko, USA i Evropa získají ty nejpřesnější informace o zkušebních startech raket i o případném startu bojovém.
Putin: Základnu v Ázerbájdžánu, Turecku či na plošinách
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek po summitu G8 v německém Heiligendammu zmínil ještě další vhodná místa k rozmístění prostředků americké protiraketové obrany. Šlo o Turecko, Irák či námořní plošiny. USA ale dál chtějí stavět v Evropě.
"Mohly by být umístěny na jihu u amerických spojenců z NATO, jako je Turecko, anebo dokonce v Iráku," řekl Putin na tiskové konferenci po skončení summitu sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (skupina G8) v německém Heiligendammu. "Také by mohly být umístěny na námořních plošinách," dodal.
USA: My chceme Evropu
Spojené státy ale nabídku odmítly.
USA budou pokračovat ve vlastních plánech na vytvoření protiraketového štítu ve střední Evropě navzdory ruským návrhům umístit radar a systém protiraketové obrany mimo tuto oblast. Prohlásila to včera americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, kterou citovala agentura AP.
Riceová dodala, že překvapivý Putinův návrh sdílet využití radarové stanice v Ázerbájdžánu zastihl vládu prezidenta George Bushe nepřipravenou, nicméně má smysl ho posoudit, i když budou pokračovat jednání s Českou republikou a Polskem o systému protiraketové obrany.
"Místa pro protiraketovou obranu se nevybírají jen tak z ničeho," řekla Riceová. "Je to otázka geometrie a geografie toho, jak zneškodnit rakety. (Putinův návrh) ještě nebyl posouzen," dodala. "Musíme zjistit, zda Ázerbájdžán dává v kontextu protiraketové obrany nějaký smysl."
|
Ruské versus americké plány
Ruský návrh: | Návrh USA: |
|
|