Rusko navrhlo: Ať je základna v Ázerbájdžánu

bh, sim, DPA, čtk
7. 6. 2007 23:30
Putin přišel na summitu G8 s překvapivým návrhem
Putin s Bushem na tiskové konferenci na summitu G8 v Heiligendammu.
Putin s Bushem na tiskové konferenci na summitu G8 v Heiligendammu. | Foto: Reuters

Heiligendamm - Ruský prezident Vladimir Putin přišel na summitu mocností G8 s nečekaným návrhem: Ať Američané postaví součást svého protiraketového systému místo východní Evropy v Ázerbájdžánu.

"Stvořili bychom tak základnu pro společnou práci," dodal Putin po jednání se svým americkým protějškem Bushem v hotelu Kempinski.

Podle Putina by umístění protiraketového deštníku v Ázerbájdžánu utlumilo ruské obavy ze systému USA. Zajistila by se tak obrana celé Evropy, ne pouze její části. Kromě toho by šlo o společnou pojistku proti možnému útoku ze strany Íránu.

Podle agentury Interfax šéf Kremlu již možnou novou lokaci pro radar prodiskutoval s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. Ten s umístěním základny souhlasil.

Ve hře je radiolokátor v Gabalinsku

Nešlo by přitom o kompletně novou stavbu, jak by tomu bylo v případě radaru v Brdech. Putin totiž Bushovi navrhl, aby obě země společně rozšířily stávající ruský radiolokátor Gabalinsk u Kaspiku.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Základna Gabalinsk

  • Ruskem provozovaná radarová základna poblíž města Gabala v Ázerbájdžánu leží asi 150 kilometrů severně od hranic s Íránem.
  • S rádiem dosahu 6000 kilometrů umožňuje zařízení Rusku monitorovat situaci nad územím Íránu, Turecka, Číny, Pákistánu, Indie, Iráku a velké části Afriky. Radar je součástí ruského systému protiraketového včasného varování.
  • Moskva má základnu vybudovanou v roce 1985 v pronájmu do roku 2012. Nehledě na to žádal počátkem letošního roku Ázerbájdžán o zdvojnásobení nájemního poplatku za stanici v Gabale ze sedmi na 14,4 miliony dolarů ročně. Stalo se tak poté, co Rusko zdvojnásobilo cenu zemního plynu dodávaného do Ázerbájdžánu.
  • Pro dobu po roce 2012 plánuje Rusko výstavbu nové radarové základny na ruském území Kavkazu.

Chronologie

25. ledna
  • USA požádaly oficiální nótou českou vládu, aby mohly postavit v Brdech radarovou základnu; se žádostí o vybudování protiraketové základny USA oslovily zhruba ve stejnou dobu i Polsko.
10. února
  • Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Evropané americký protiraketový štít nepotřebují a že tento krok pouze rozpoutá novou vlnu zbrojení.
28. března
  • Česko oficiálně zahájilo s USA jednání o základně.
17. dubna
  • Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí John Rood po jednání v Moskvě s ruskou delegací vedenou náměstkem ministra zahraničí Sergejem Kisljakem řekl, že USA jsou otevřeny spolupráci s Ruskem v protiraketové obraně.
27. dubna
  • Prezident Putin označil americký záměr postavit v Evropě protiraketovou základnu za hrozbu podobnou americkým raketám typu Pershing a zdůraznil, že Rusko si v této souvislosti vyhrazuje právo na obranu.
15. května
  • Prezident Putin americké ministryni zahraničí Condoleezze Riceové v Moskvě zopakoval odmítavý postoj své země k plánovanému rozmístění amerického systému protiraketové obrany v Polsku a České republice.
24. května
  • USA zahájily s Varšavou oficiální jednání o umístění části svého protiraketového štítu v Polsku.
29. května
  • Rusko úspěšně otestovalo dva nové zbraňové systémy údajně schopné americký protiraketový systém překonat. Týž den prohlásil Putin, že rozmisťování amerických protiraketových základen v Evropě změní "starý" kontinent v "sud s prachem".
3. června
  • Putin pro německý týdeník Der Spiegel v souvislosti s plánem rozmístění amerických základen v Evropě mimo jiné uvedl, že v důsledku amerického postupu prý jen bude "větší možnost rozpoutání jaderného konfliktu". Ve stejném časopise zmocněnec americké vlády pro protiraketovou obranu generál Henry Obering Moskvě nabídl, že by se podobné systémy obou zemí mohly propojit.
5. června
  • Prezident Bush v Praze znovu prohlásil, že chce Putina vyzvat ke spolupráci v otázce základny.
7. června
  • Putin Georgi Bushovi navrhl, aby USA pro vybudování základny svého protiraketového systému využily už existující radarovou stanici Gabala v Ázerbájdžánu, kterou má Rusko pronajatou.

Gabalinská základna je přitom ve hře již měsíc. Podle ruského serveru Kommersant.ru dostal Pentagon podobnou nabídku již v polovině května.

Také Bushův bezpečnostní poradce Stephen Hadley potvrdil, že případný radar ve střední Asii je "zajímavá nabídka".

Bush na tiskové konferenci pouze dodal, že se s Putinem sejdou 1. července. Šéf Kremlu přiletí za Bushem do jeho rezidence v Kennebunkportu ve státě Maine. Čeká je prý důležitý "strategický dialog". "Je to opravdu vážný problém," řekl šéf Bílého domu.

Polské obavy

Vážný problém ovšem v nové nabídce Ruska vidí také Polsko.

Podle polských expertů je nabídka ruského prezidenta pokusem obnovit vliv Ruska na východní Evropu. Polští pozorovatelé považují Putinův návrh za náznak toho, že bez alespoň tichého souhlasu Ruska Američané ve východní Evropě nic nezmůžou.

Putinův návrh neovlivní podle polského ministerstva zahraničí polsko-americká jednání. Dnes odpoledne přijel Bsuh jednat o základně s polským prezidentem Lechem Kaczyńským.

"O změně situace bude možné mluvit, až Američané dají odpověď na prvotní návrh, například 'končíme rozhovory s Polskem a Českou republikou a zahajujeme jednání s Ázerbájdžánem a Ruskem'. Takové rozhodnutí nepadlo, v tom smyslu se nic nemění," řekl novinářům mluvčí polského ministerstva zahraničí Robert Szaniawski.

Írán: nechceme být hračkou mocných

Íránský parlament dnes podle agentury DPA Putinův návrh ostře kritizoval a vyzval ministerstvo zahraničí k břitké reakci. Výroky ministerského mluvčího však vyzněly smířlivěji. 

"Írán se nesmí stát hračkou v konfliktu mezi světovými mocnostmi," citovala agentura ISNA vyjádření mluvčího zahraničního výboru íránského parlamentu. 

Mluvčí teheránského ministerstva zahraničí Mohammad Alí Husajní se naproti tomu vyjádřil zdrženlivěji. "Rusko řeklo, že neexistuje nebezpečí v podobě íránských raket," zdůraznil.

Češi: Pojďme dál diskutovat

Podobný - vyčkávací - tón mají i české reakce.

Český premiér Mirek Topolánek Českému rozhlasu řekl, že při schůzce Bushe s Putinem nastal větší průlom než při Bushově návštěvě České republiky. "Oba prohlásili, že začnou v té věci spolupracovat a Vladimir Putin tu nabídku ke spolupráci podle aspoň mediálních výstupů přijal. To si myslím, že je jeden klíčový bod, který možná začal George Walker Bush už na tiskové konferenci v Praze, kde tuto nabídku i po dohodě s námi formuloval," řekl Topolánek.

Ministryni obrany Vlastu Parkanovou Putinův návrh překvapil. "Nezastírám, že to pro mě byl blesk z čistého nebe," řekla ČTK. Ministryně chce o Putinově plánu hovořit příští týden na setkání ministrů obrany EU.

Pro Tomáše Klvaňu, kterého vláda pověřila komunikační strategií v otázce radaru, znamená Putinův návrh návrat k jednacímu stolu. "Rusko se posunulo k větší otevřenosti. Putin tím de facto poprvé připustil potřebnost systému protiraketové obrany," soudí.

Gruzie: ze hry ven?

O umístění americké báze se přitom intenzívně snaží Gruzie. Její ministr zahraničí Gela Bejhuašvili před časem prohlásil, že by Američany v zemi uvítal.

Podle některých zdrojů by tak mohla Putinova nečekaná nabídka USA být úderem příliš ambiciózním plánům Gruzie. Ázerbájdžán je totiž tradičním spojencem Kremlu.

Ruské versus americké plány

Ruský návrh: Návrh USA:
  • Systém by k detekci možných hrozeb využil radarovou stanici v Gabale v Ázerbájdžánu. Stanici vybudoval Sovětský svaz a Moskva si ji pronajímá.
  • Informace, které by toto vojenské zařízení zachytilo, by Rusko okamžitě poskytlo Spojeným státům a eventuálně také Evropě.
  • Stanice Gabala monitoruje území Íránu, Turecka, Číny, Pákistánu, Indie, Iráku, Austrálie a velké části afrických zemí a ostrovů v Indickém a Atlantském oceánu.
  • Díky této stanici by pak byla zbytečná výstavba jiného radaru v České republice.
  • Ruský plán nebere v úvahu okamžité rozmístění prostředků protiraketové obrany. Moskva totiž soudí, že bude trvat dost dlouho, než Írán dokáže vyvinout rakety s dostatečným doletem, aby zasáhly Evropu.
  • Rusko věří, že by bylo dost času pro umístění těchto prostředků, až by se objevily známky ohrožení.
  • USA zamýšlejí vybudovat radar ve vojenském prostoru Jince asi 70 kilometrů jihozápadně od Prahy. Kromě toho chtějí umístit deset prostředků protiraketové obrany v Polsku.
  • USA nesouhlasí s tím, aby bylo rozmístění těchto prostředků odloženo, jak navrhuje Rusko. Prohlašují, že chtějí být připraveny, než se hrozby stanou reálnými.
  • Plán USA předpokládá, že systém bude operační kolem roku 2012, ale Bílý dům ještě potřebuje, aby mu Kongres schválil pro projekt všechny finanční prostředky.
  • Zařízení ve východní Evropě by bylo zapojeno do protiraketového systému, který Spojené státy už mají rozmístěný na západním pobřeží svého území. (Systém) zahrnuje prostředky protiraketové obrany ve Fort Greely na Aljašce a leteckou základnu ve Vandenburgu v Kalifornii, stejně jako radary a satelitní systémy.
 

Právě se děje

Další zprávy