Moskva - Nevstoupíš dvakrát do jedné řeky? Pokud jde o tahanice mezi Ruskem a Evropou kolem volebních pozorovatelských misí, má toto rčení rozhodně omezenou platnost.
Parlamentní shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes oznámilo, že nemůže přijmout pozvání ruské strany, a březnové prezidentské volby proto proběhnou bez přítomnosti jeho pozorovatelů.
"Litujeme, že nám okolnosti neumožňují na volbách participovat," cituje agentura Reuters vyjádření generálního tajemníka parlamentního shromáždění OBSE Spencera Olivera.
Moskva: Ultimata nepřijímáme
Vážné pochybnosti navíc panují i o účasti další pozorovatelské mise OBSE, jež měla na volby dohlédnout. Konkrétně té z Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR), který se na volební monitoring specializuje.
Úřad se sídlem ve Varšavě odmítl pozvání ruské strany už na sklonku loňského roku, kdy se v Rusku volilo do Státní dumy. A také tentokrát dává ODIHR najevo, že mu podmínky, jež si Moskva klade (především početní, ale i časová omezení), neumožňují odvést dobrou práci, což by prý mohlo opět vést k odřeknutí účasti.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na to dnes reagoval podrážděnými slovy o nepřijatelném chování.
"V ruštině stejně jako v jakémkoli jiném jazyce se tomu říká ultimatum. A země, která si sama sebe váží, ultimata nepřijímá. Mrzí nás, že v postoji ODIHR převládá takový přístup," řekl Lavrov novinářům v Moskvě.
Zároveň dodal, že nejnovější vývoj pouze dokazuje nutnost reformovat OBSE, aby se "napříště řídila kolektivními pravidly, na nichž se dohodnou vlády, nikoli instrukcemi, které si sama vymyslí".
Volby s jasným výsledkem
Prezidentské volby jsou v Rusku naplánovány na 2. března. Prakticky nikdo nepochybuje o tom, že v nich zvítězí dosavadní první vicepremiér Dmitrij Medveděv, jehož si za svého nástupce vybral sám odstupující prezident Vladimir Putin.
ČTĚTE VÍCE: Medveděv vypustí předvolební televizní debaty
Ústřední volební komise nakonec k volbám připustila jen čtyři kandidáty. Jeden z nich, předseda Komunistické strany Gennadij Zjuganov, navíc údajně zvažuje, že vyslyší výzvy mimoparlamentní opozice a ze souboje se stáhne, aby hlasování s předem jasným výsledkem nelegitimizoval.