Rusko a Čína chtějí překvapit svět novým letadlem

Martin Novák Martin Novák
6. 6. 2012 11:15
Vladimir Putin přijel do Pekingu na třídenní návštěvu
Vladimir Putin a Chu Ťin-tchao.
Vladimir Putin a Chu Ťin-tchao. | Foto: Reuters

Peking - Ruský prezident Vladimir Putin je od úterý v Číně, aby tam podepsal nové dohody o hospodářské spolupráci a potvrdil dobré vztahy mezi největší zemí světa (Ruskem) a nejlidnatějším státem planety (Čínou).

Moskva a Peking si v posledních letech notují, jak si rozumějí a spory jsou minulostí. Obchodní výměna loni činila 83 miliard dolarů a Putin chce, aby do roku 2020 přesáhla 200 miliard dolarů.

Pro Rusko je ovšem problémem, že obchodní bilance je na jejich straně výrazně pasivní a čínský vývoz do Ruska dominuje nad ruským exportem do Číny.

Změnit to má plánovaná dohoda o dodávkách ruského zemního plynu do Číny, ale vlády se stále nemohou dohodnout na ceně, takže tuto smlouvu ruský prezident teď v Pekingu nepodepíše, přestože v jeho delegaci jsou zástupci plynárenského gigantu Gazprom.

Naopak je tomu s dohodou o ambiciózním projektu společného dálkového dopravního letadla. Rusko-čínské konsorcium chce s plánovaným strojem, vyráběným na bázi ruského Iljušinu IL-96, konkurovat airbusům a boeingům.

Jednání delegací v Pekingu.
Jednání delegací v Pekingu. | Foto: Reuters

Továrna bude v Číně a budoucí letadlo by mělo být určeno především pro rychle rostoucí asijský trh.

Rusko už se snaží v Číně a dalších zemích prodat svůj menší letoun Suchoj Superjet 100. Po zřícení jednoho stroje při předváděcím letu v Indonésii je však jeho budoucnost nejistá.

V zásadních mezinárodněpolitických otázkách se vlády obou zemí vzácně shodují. V Radě bezpečnosti OSN často hlasují spolu, například společně vetovaly sankce proti Sýrii, které prosazuje Západ.

Rusko i Čína zároveň odmítají tlak Západu na Írán či Severní Koreu. Podle ruských analytiků Kreml sází na spojenectví s Číňany jako protiváhu vůči bloku, tvořenému USA a Evropskou unií.

Rostoucí hospodářská a vojenská moc Číny je ale zároveň pro Rusko hrozbou v tom smyslu, že ho odstaví z pozice druhé supervelmoci po Spojených státech a jeho roli převezme právě Čína.

Někteří Rusové se také obávají, že Čína se postupně snaží ovládnout ruské území na Dálném východě a připravuje si půdu pro jeho budoucí anexi.

"Rusko hovoří o strategickém partnerství s Čínou, ale skuteční spojenci z těchto zemí patrně nikdy nebudou. Čína přece jenom pro Rusko představuje určitou hrozbu," řekl k návštěvě Putina agentuře Reuters jeden ze západních diplomatů v Pekingu.

Ruský prezident se sejde v čínské metropoli také s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. Teherán má pozorovatelský status v rámci Šanghajské organizace pro spolupráci, vedené Ruskem a Čínou. Oba státy mají v Íránu velké ekonomické zájmy.

 

--------------------------------------------------------------------------------

Letecká doprava - jaké jsou její výhody?

 

Právě se děje

Další zprávy