Ruského výrobce antivirů Kaspersky Lab napadli hackeři

ČTK ČTK
10. 6. 2015 18:18
Firma tvrdí, že odhalila útok dříve, než mohli hackeři získat soubory, které by mohly ohrozit funkčnost jejich softwaru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva  - Ruský výrobce antivirového softwaru Kaspersky Lab se stal sám terčem útoku hackerů. Firma uvedla, že hackeři sice získali přístup k některým souborům, ty však podle ní nejsou důležité pro fungování jejích produktů.

Vyjádřila rovněž přesvědčení, že její zákazníci a partneři zůstávají v bezpečí.

Společnost patřící mezi přední světové dodavatele antivirového softwaru předpokládá, že cílem útoku bylo získat informace o jejích nejnovějších technologiích.

Samotný útok přitom podle ní zahrnoval několik dříve neznámých postupů, napsal server BBC.

Kontrolujeme systémy

Firma vyjádřila přesvědčení, že se jí tento útok podařilo odhalit ještě v počáteční fázi. Dodala nicméně, že pokračuje v kontrole svých systémů.

"Špehování firem působících v oblasti kybernetické ochrany je velmi nebezpečným trendem," upozornil zakladatel a generální ředitel podniku Eugene Kaspersky.

Software použitý k útoku byl podle Kasperského mimořádně vyspělý a téměř neviditelný, jeho vývoj prý mohl stát více než deset milionů dolarů (přes 240 milionů Kč), píše agentura DPA.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Piráti budou usilovat o předčasné volby, Bartoš chce jednat s ostatními stranami i se Zemanem

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu.

"Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty," uvedl Bartoš. Pokud by sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, Piráti a STAN by kabinet nepodpořili, rozpuštění komory a nové volby ale pokládají za vhodnější.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

Další zprávy