Hacker převzal kontrolu nad letadlem, zvládl to ze sedadla

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
18. 5. 2015 14:23
Chris Roberts ovládl stroje Boeing 737 a Airbus A-320 na amerických vnitrostátních linkách prostřednictvím elektronických platforem na sedadlech, které během letu slouží k zábavě cestujících.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Do řídicího systému velkých dopravních letadel se lze nabourat přímo z pasažérského sedadla.

Podle materiálů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) to alespoň tvrdí známý hacker, který prý dokázal krátce ovládnout motor jednoho z letadel a způsobit drobné odklonění dráhy jeho letu.

FBI jej krátce zadržela a vyslechla, obviněn však nebyl, píše deník USA Today, který o incidentu informoval.

Uznávaný expert na bezpečnost informačních technologií Chris Roberts federálním agentům vypověděl, že se mu podařilo proniknout do řídicích systémů letadel nejméně patnáctkrát.

Jednalo se o velké dopravní stroje Boeing 737 a Airbus A-320 na amerických vnitrostátních linkách. Během jednoho z letů podle materiálů FBI dokázal přimět jeden z motorů stroje k pohybu směrem vzhůru, čímž na okamžik mírně odklonil stroj od trasy požadované piloty.

Roberts tvrdí, že mu k částečnému ovládnutí stroje pomohla "skříňka" umístěná pod každým sedadlem, která slouží cestujícím k přehrávání filmů či hudby a je napojená na centrální systém letadla. Stačilo prý přístroj vyjmout, připojit jej ke svému počítači, prolomit několik hesel a přepsat řídicí kód letadla.

Roberts sám policii na své činy upozornil v dubnu na Twitteru, neboť prý chtěl, aby "byla zranitelná místa opravena". Po jeho příletu z Chicaga do města Syracuse ve státě New York jej FBI zadržela a vyslýchala. Rovněž získala soudní povolení k zabavení jeho počítačového vybavení, které agenti prohledali.

Podle záznamů FBI Roberts uznal, že nepovolený průnik do systému letadel je nelegální a přislíbil, že se o něj již nebude pokoušet. Policie vůči němu nevznesla žádné obvinění.

 

Právě se děje

Další zprávy