Kyjev – Michail Porečenkov je něco jako ruský Rambo. Populárního ruského herce znají v této roli z mnoha seriálů nejen Rusové, ale i Ukrajinci.
O to větší bylo rozhořčení Kyjeva, když si akční hrdina z Ruska před pár dny "zahrál" na letišti v Doněcku na separatistu. Chopil se pušky a několikrát vystřelil směrem k ukrajinským vojákům.
Před kamerou se chlubil, že podobnou zkušenost má z gruzínského konfliktu. Svému ozbrojenému doprovodu, proti kterému Kyjev už několik měsíců vede takzvanou protiteroristickou operaci, vyjádřil sympatie a podporu.
Tajná služba (SBU) teď herce stíhá pro podezření z terorismu a hrozí mu až 15 let odnětí svobody. Ruských celebrit má ale SBU na seznamu podstatně víc, než jen Michaila Porečenkova.
Ruský Sinatra
Podobné gesto, i když bez střelby, si "střihl" také 77letý politik a zpěvák Iosif Kobzon, často označovaný za "ruského Franka Sinatru". Vstup na své území mu už dříve zakázaly Spojené státy - kvůli jeho údajným kontaktům s organizovaným zločinem.
Muž, který je od sovětských časů považován za jednu z největších ruských popových celebrit, se pro cestu na Donbas rozhodl i přesto, že na Ukrajinu nesmí.
V televizi Rossija se dal zpěvák slyšet, že na výnosy nového ukrajinského vedení "kašle". SBU, která mu cestu na Ukrajinu zakázala, překřtil na "svaz banderovských vrahů" (sojuz banderovskich ubijc).
Iosif Kobzon se na Donbasu narodil. Hlásí se k ukrajinským a židovským kořenům, byl mezi signatáři dopisu ruských umělců na podporu připojení Krymu k Rusku.
V Doněcku a Luhansku navzdory zákazu vstupu na Ukrajinu uspořádal koncerty a navštívil zákopy ozbrojenců, které označil za "vlastence". V doněcké opeře pak na scéně zpíval spolu s Alexandrem Zacharčenkem, čerstvě zvoleným prezidentem separatisty ovládané "Doněcké lidové republiky".
Bezpečnostní riziko
Ukrajinský ministr kultury Jevhen Niščuk potvrdil, že "na indexu" je řada ruských kulturních představitelů, kteří představují - kvůli svým postojům - pro Ukrajinu bezpečnostní riziko.
V jejich případě podle něj nejde jen o nátlak Kremlu. "Je to skutečná tvář těchto lidí, znetvořená propagandou a upřímnou nenávistí vůči všemu ukrajinskému," citovala ho agentura Interfax-Ukrajina.
Na seznamu je prý i známý ruský režisér Nikita Michalkov, který často kritizuje nové ukrajinské vedení. Zákaz vstupu se podle SBU týká několika stovek ruských občanů, mezi nimiž jsou herci, zpěváci i satirici.
Pro zajímavost: Vstup na své území zakázaly některým ruským umělcům v souvislosti s jejich postojem k Ukrajině také Estonsko či Lotyšsko.
"Vezměte do ruky samopaly"
Porečenkov přijel do Doněcku propagovat seriál o boxerovi ukrajinského původu, kterého ztvárnil. Ukrajinské úřady vysílání zakázaly s tím, že pořad obsahuje "pohrdání ukrajinštinou, ukrajinským lidem a ukrajinskou státností".
Některé televizní kanály pak stáhly také další ságy, v nichž ruská celebrita hraje.
Ukrajinský herec Bohdan Beňuk, který je členem nacionalistické strany Svoboda, ale chování militantního ruského kolegy neodsuzuje. Naopak. Vyzval ukrajinské umělce, aby udělali totéž: vzali do rukou samopaly.
"Mezi Ruskem a Ukrajinou zuří válka a není nic divného na tom, když herec pracující pro moskevské divadlo bude střílet na herce z kyjevského divadla. Není se čemu divit. Divit bychom se měli spíš nerozhodné pozici ukrajinského vedení," uvedl podle Radia Svoboda. "Herci, stejně jako fotbalisti nebo pekaři, nesmí stát stranou. Musí projevit svou občanskou pozici. Měli by tam jet a střílet směrem, odkud střílejí ruští herci."
Stop ruským filmům
Už před několika měsíci Ukrajina zakázala vysílání ruských televizních kanálů kvůli propagandě ve zpravodajských relacích.
Ukrajinská státní filmová agentura (Deržkino) poté zakázala několik ruských filmů a seriálů, jejichž obsah souvisí s vojenskou, policejní či bezpečnostní tématikou. Nesmí se promítat v kinech ani v televizi.
Plošný zákaz ruské audiovizuální produkce předpokládal návrh zákona o televizním a rozhlasovém vysílání, který se poslanci minulého parlamentu pokoušeli projednat na svém posledním zasedání. "Když si pustíme televizi, vzniká dojem, že v zemi není žádná válka. Jsou tam ruské seriály, kde naši nepřátelé vystupují v roli hrdinů. Lidé s odznaky Ruské federace nás přitom zabíjejí," argumentovali tehdy ukrajinští polní velitelé v dopise adresovaném prezidentovi.
Pro schválení zákona však tenkrát chybělo šest hlasů.