Živě: Za Putina! Do ulic Moskvy vyšlo 75 000 jeho stoupenců

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Separatista na východě Ukrajiny.
Separatista na východě Ukrajiny. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinský prezident Petro Porošenko svolal schůzi Rady národní bezpečnosti a obrany. Chce na ní navrhnout zrušení zářijového zákona o zvláštním správním režimu povstaleckých území na východě země.

Prezident tak reaguje na nedělní separatistické volby na Donbasu, které Kyjev neuznává a označuje za porušení mírových dohod z běloruského Minsku.

Vůdci samozvaných lidových republik Igor Plotnickij a Alexandr Zacharčenko v Doněcku a Luhansku se mezitím slavnostně ujali funkcí "prezidentů".

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:45

Americký prezident Barack Obama nemá v plánu formální setkání mezi čtyřma očima s ruským prezidentem Vladimirem Putinem při asijsko-tichomořském summitu v Pekingu ani při vrcholné schůzce skupiny G20 v australském Brisbane. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele, který nicméně nevyloučil neformální setkání v čínské metropoli.

Foto: Aktuálně.cz
22:15

Separatisté z Doněcké oblasti zahájili jednání s nizozemskými úřady o přepravě zbytků malajsijského letadla, které se v červenci zřítilo nad východní Ukrajinou. Ruské agentuře TASS to dnes řekl vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. Vyjednávání podle něj může trvat týden až měsíc.

Na palubě boeingu, který letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, zahynulo téměř 300 lidí, většinou Nizozemců. Podle dosavadních výsledků vyšetřování byl stroj sestřelen raketou země - vzduch odpálenou pravděpodobně z povstaleckého území. Přesnější informace o příčinách katastrofy budou podle ukrajinských médií k dispozici příští rok na jaře.

20:50

Ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz oznámil, že zaplatil ruskému Gazpromu 1,45 miliardy dolarů (32 miliard Kč) jako první část splátek dluhu Kyjeva za ruský plyn. Informovala o tom agentura Reuters. Splátka je podmínkou pro to, aby Ukrajina začala opět dostávat zemní plyn z Ruska.

20:10

Rakouský kancléř Werner Faymann se dnes vyslovil proti případnému zpřísnění sankcí vůči Rusku. Informoval o tom server Deutsche WirtschaftsNachrichten, podle něhož se tak Vídeň v této věci staví proti Spojeným státům nebo německé kancléřce Angele Merkelové, která v Evropské unii hledá spojence pro přípravu nových sankcí. "Rozhodně zastáváme názor, že rozhovory za účasti Ruska jsou tou správnou cestou," řekl dnes Faymann. Rakousko prý sice souhlasí s rozhodnutím EU neuznat víkendové separatistické volby na východě Ukrajiny, ale má pochybnosti o tom, zda jsou sankce užitečným prostředkem k řešení ukrajinské krize.

Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy
Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters
18:40

Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo státy, jejichž občané působili jako pozorovatelé v separatistických volbách na Donbasu, aby se od těchto osob distancovaly. Kyjev očekává, že státy, parlamenty a politické síly odmítnou jejich politická stanoviska, v opačném případě se samy vystavují ukrajinské kritice. Na tiskové konferenci v Kyjevě to prohlásil mluvčí ministerstva Jevhen Perebyjnis. Český Senát už kritizoval cestu senátora Jaroslava Doubravy ze sdružení Severočeši.cz.

Ukrajinská vláda v pondělí zveřejnila seznam 18 lidí, kteří jako pozorovatelé dohlíželi na nedělní povstalecké volby na Donbasu. Na seznamu byli občané Česka, Slovenska, Bulharska, Itálie, Maďarska, Rakouska, Řecka, Belgie, Srbska, Francie a USA.

Z České republiky na Donbas dorazil senátor Jaroslav Doubrava ze sdružení Severočeši.cz, Ladislav Zemánek, místopředseda neparlamentní nacionalistické strany Ne Bruselu - Národní demokracie, a zakarpatský politický aktivista Alexandr Gegalčij žijící údajně v Praze.

17:45

Ukrajina v reakci na separatistické volby na Donbasu a v očekávání možného útoku "teroristů" posílí obranu východoukrajinských regionů novými armádními jednotkami. Na schůzi Rady národní bezpečnosti a obrany to dnes oznámil prezident Petro Porošenko. Kyjev podle něj zpřísní dopravní omezení ve směru z Donbasu a zavede v povstaleckých regionech přísnější hospodářský režim.

16:15

Během uplynulých čtyřiadvaceti hodin byli při střetech se separatisty na východě země zraněni tři ukrajinští vojáci. S odkazem na velení armády o tom informoval server Kiyv Post.  

15:54

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zaznamenala několik útoků na své bezpilotní letouny, které monitorují dodržování příměří na východě Ukrajiny. Spojené státy z útoků obvinily proruské separatisty.

Foto: Reuters
15:45

Na ruském křižníku Kerč, právě opravovaném v Sevastopolu, více než hodinu zuřil požár, než se hasičům podařilo plameny uhasit. Zpravodajská televize TVN 24 označila ohořelého "mohykána ze sovětských časů" za symbol bídného stavu ruské Černomořské flotily.

Křižník Kerč - jedna z lodí černomořské flotily. Archivní foto.
Křižník Kerč - jedna z lodí černomořské flotily. Archivní foto. | Foto: Černomořská flotila
15:32

Tak se v Moskvě demonstrovalo za Putina.

15:26

Michail Porečenkov je něco jako ruský Rambo. Populárního ruského herce znají v této roli z mnoha seriálů nejen Rusové, ale i Ukrajinci. O to větší bylo rozhořčení Kyjeva, když si akční hrdina z Ruska před pár dny "zahrál" na letišti v Doněcku na separatistu.

Tajná služba (SBU) teď herce stíhá pro podezření z terorismu. Ruských celebrit má ale SBU na seznamu podstatně víc, píše ve svém článku Alexandra Malachovská.

Celý text najdete zde: Z ruského Ramba je na Ukrajině terorista. Hrozí mu 15 let

Foto: Youtube
14:46

 Asi 75 tisíc lidí se v centru Moskvy zúčastnilo pochodu "My jsme jednotní" uspořádaného při příležitosti svátku národní jednoty. Akce na podporu kremelské politiky vůči Ukrajině zastínila podle serveru newsru.com i tradiční ruské pochody, pořádané nacionalisty na jiných místech metropole i v dalších ruských městech.

Proruská demonstrace na Ukrajině.
Proruská demonstrace na Ukrajině. | Foto: Reuters
14:18

Během uplynulých čtyřiadvaceti hodin luhanští separatisté napadli příslušníky ukrajinských ozbrojených složek nejméně v sedmnácti případech. Informoval o tom guvernér Luhanské oblasti Gennadij Moskal.

13:28

"Evropský parlament neuzná legitimitu voleb v samozvaných republikách Luhansk a Doněck, protože nebyly splněny základní ústavní předpoklady pro jejich platnost," uvedl český europoslanec Pavel Svoboda, který v EP předsedá Výboru pro právní záležitosti. Separatistické volby označil za "volby v ukrajinských Sudetech" a ujistil, že evropští politici nesehrají roli někdejšího lorda Runcimana, který během mnichovské krize nutil československou vládu splnit "hanebné požadavky sudetských Němců, diktované Hitlerem".

Foto: Aktuálně.cz
13:14

Ruská armáda rozmístila podél hranic s Ukrajinou balistické střely Iskander. Tvrdí to ukrajinská bezpečnostní rada a přidává snímek jedné z nich.  

12:50

"Volby na východě Ukrajiny jsou nešťastným a kontraproduktivním krokem ve vývoji událostí. Vyzývám všechny strany, aby se rychle vrátily k úplnému dodržování minských dohod v souladu s jejich literou i duchem," prohlásil dále Pan Ki-mun na jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni.     

12:44

Volby na územích ovládaných proruskými separatisty "byly nešťastné a kontraproduktivní," prohlásil podle agentury AFP generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Foto: Vojtěch Marek
12:28

Rušit sankce? Není důvod. Na setkání s německými byznysmeny to řekla spolková kancléřka Angela Merkelová. "Rusko se zatím nechová tak, jak bychom si přáli, zejména s ohledem na Luhansk a Doněck. Proto zatím není žádný důvod sankce zrušit. "Tyto hospodářské sankce jsou všechno jiného než samoúčelné. Vím, že i mnoho z vás postihují. Ale jsem přesvědčena, že nakonec je i v zájmu německého hospodářství mít předvídatelné mezinárodní rámcové podmínky a vyžadovat spolehlivost. Protože spolehlivost je z dlouhodobého hlediska nutná podmínka pro dobré hospodářské vztahy, které chceme mít i s Ruskem," řekla Merkelová.   

Foto: Reuters
12:20

U letiště nedaleko Doněcku, které se jeví hlavní povstaleckou baštou, od rána opět hřměla kanonáda. "Během noci střílela děla jen občas, ale zuřivá palba se rozpoutala od půl sedmé. Je to peklo," postěžovala si agentuře AFP žena bydlící jen několik stovek metrů od letiště.

12:13

Tak "prezident Doněcké lidové republiky" Alexandr Zacharčenko přísahal na bibli: Slavnostně slibuji, že budu čestně sloužit zájmům lidu, Doněcké lidové republiky a svědomitě plnit své povinnosti," popsala ruská tisková agentura TASS slavnostní ceremonii v doněckém hudebním divadle. Povstaleckého vůdce provázela kozácká stráž.

Foto: Reuters
12:11

Kyjev od neděle hlásí "intenzivní přemisťování" ruských jednotek do Donbasu. Kyjev se snaží izolovat oblast konfliktu, aby předešel jejímu rozšíření a omezil škody. Úřady začaly rozmisťovat stanoviště pohraničníků podél frontové linie a pohrozily povstalcům odpojením plynu, i když v zimě jsou tu časté i dvacetistupňové mrazy.

Foto: Reuters
12:03

Ukrajinští experti dotázaní agenturou AFP připouštějí, že vláda v Kyjevě nemá vojenské prostředky umožňující znovu ovládnout území na východě země, zároveň si ale politicky nemůže dovolit vzdát se těchto oblastí po šesti měsících krvavých bojů.

"To, že Moskva ignorovala výstrahy Západu a uznala povstalecké volby v Doněcku a Luhansku, zcela jistě na roky zabetonuje ztrátu těchto oblastí pro Kyjev, podobně jako Krym, který v březnu Rusko zabralo," předpovídá AFP.

12:00

Představitelé vlády v Kyjevě nepřestávají opakovat, že území ovládaná separatisty získají zpět. "Několik oblastí na východě Ukrajiny se skutečně ocitlo pod kontrolou proruských teroristů a ruských jednotek. Ale jsou to ukrajinská území a my je zase získáme zpět," prohlásil šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin v rozhovoru pro německý list Bild.

Foto: Reuters
11:46

Takové je aktuální rozvržení sil na Ukrajině.

11:23

Slavnostní inaugurace "prezidenta" Alexandra Zacharčenka v Doněcku. Samozvaný vládce přísahal věrnost neexistující zemi na velkou bibli.

11:19

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělním televizním projevu k národu označil hlasování v Doněcku a Luhansku za "pseudo-volby"."Tato fraška před hlavněmi zbraní nebude nikdy uznána jako legitimní," dodal.

Petro Porošenko v Bruselu podepisuje asociační dohodu s EU
Petro Porošenko v Bruselu podepisuje asociační dohodu s EU | Foto: Reuters
11:13

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny si od dubna vyžádal přes 4000 lidských životů, připomíná BBC.

 

Proruští separatisté v Doněcku.
Proruští separatisté v Doněcku. | Foto: Reuters
10:45

"Slovenská republika neuznává takzvané republiky na území Donbasu. Ve smyslu mezinárodního práva je nelze považovat za samostatné subjekty, proto nemá smysl hovořit ani o jejich zastoupení, ať již na území Slovenska, nebo jiné země," uvedl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Peter Susko.

10:44

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí v reakci uvedl, že Bratislava tyto takzvané republiky neuznává.

10:42

Rozhlasové stanici Hlas Ruska Farkaš řekl, že otevření zastupitelského úřadu bylo vyústěním snahy o konsolidaci a zmírnění dopadů ukrajinského konfliktu "zaměřeného na potlačování základních lidských práv a svobod ze strany profašistické kyjevské junty".

Dodal, že kromě Ruska pouze Slováci pomohli humanitární pomocí občanům Doněcké a Luhanské oblasti, kteří našli útočiště v humanitárních táborech na území Ruské federace.

10:41

Slovenský podnikatel Marián Farkaš otevřel v Bratislavě neoficiální "zastoupení" povstalecké Doněcké a Luhanské lidové republiky, které vyhlásili proruští separatisté na východě Ukrajiny.

Foto: Reuters
10:41

V Doněcku vrcholí přípravy na slavnostní inauguraci "prezidenta" Alexandra Zacharčenka.

9:54

Sankce, které Západ v souvislosti s krizí na Ukrajině uvalil na Rusko, zabírají. Ve své čerstvé zprávě to uvádí Mezinárodní měnový fond. Opatření podle něj budou mít nepříznivý dopad na celý region Kavkazu a Střední Asie. V letošním a příštím roce má hrubý domácí produkt regionu podle nového výhledu MMF vzrůst o 5,5 procenta, což je o 0,75 procentního bodu méně, než čekal fond v květnu.

"Další prohlubování geopolitického napětí mezi Ruskem a Ukrajinou by mohlo mít výrazný dopad na region Kavkazu a Střední Asie, jak v krátkodobém, tak ve střednědobém horizontu," uvedl MMF ve zprávě.

Foto: Reuters
9:15

Připomínáme, co zákon o zvláštním správním režimu povstaleckých území obsahuje: Podle normy z poloviny září měla správa povstaleckých zón podléhat speciálnímu režimu, který měl trvat tři roky. Jeho základem měly být nové komunální volby plánované na 7. prosince. Zvolení zákonodárci nesměli být ze svých funkcí uvolněni a měli využívat poměrně rozsáhlých pravomocí, mezi nimiž bylo i vytváření dobrovolnických lidových milicí. Zákon povoloval využívání ruštiny v oblastech kontrolovaných separatisty.

9:06

Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli volbám v Doněcku a Luhansku na úterý svolává Radu národní bezpečnosti a obrany. Hodlá na ní navrhnout zrušení zářijového zákona o zvláštním správním režimu povstaleckých území na východě země.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) a premiér Arsenij Jaceňuk.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) a premiér Arsenij Jaceňuk. | Foto: Reuters
9:05

Západní země ani vláda v Kyjevě výsledky voleb na separatistických územích neuznávají.

EU versus Rusko, ilustrační foto
EU versus Rusko, ilustrační foto | Foto: Thinkstock
9:02

Nejprve krátké shrnutí pondělních událostí: Volby, které uspořádali separatisté v samozvaných republikách v Doněcké a Luhanské oblasti, podle očekávání vyhráli dosavadní vůdci separatistů Igor Plotnickij a Alexandr Zacharčenko. V pondělí mají být uvedeni do funkcí prezidentů.

Ozbrojený proruský separatista hlídá volební místnost ve městě Telmanovo v Doněcké oblasti.
Ozbrojený proruský separatista hlídá volební místnost ve městě Telmanovo v Doněcké oblasti. | Foto: Reuters
9:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 5. 11. 2014 0:04
 

Právě se děje

před 35 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů. Pro jeho odvolání při sobotním jednání KSČM v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů. Kdyby dnes delegáti předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu 16 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy