Jed Novičok je tajná zbraň ze sovětské éry. Moskvu pobouřilo obvinění na adresu Putina

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 16. 3. 2018 14:05
Britští vyšetřovatelé se snaží jednoznačně zjistit, kdo otrávil Sergeje Skripala látkou Novičok. Pracují i s teorií, že ji někdo dal Skripalově dceři Juliji do zavazadla.
Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok | Video: Asociated Press

Londýn - V neděli 4. března odpoledne obdržela britská policie nezvyklý telefonát. U lavičky v centru města Salisbury se divně chovají neznámý muž a žena. Pár neměl žádná viditelná zranění, ale byl v bezvědomí.

Šlo o bývalého důstojníka ruské vojenské rozvědky Sergeje Skripala a jeho dceru.

Doteď britská policie nemá v rukou nikoho, kdo by byl podezřelý z jejich otravy. Pravděpodobně to byl někdo, kdo se k nim přiblížil v restauraci nebo na ulici jihoanglického města. Podle listu The Telegraph policisté pracují i s teorií, že nervovou látku dal někdo do zavazadla Skripalovy dcery Julije.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v pátek řekl, že za útokem stojí velmi pravděpodobně přímo ruský prezident Vladimir Putin, což Moskva zkritizovala jako šokující prohlášení.

Pachatel činu ale unikl, což jen ztěžuje možnost jednoznačně prokázat podezření britských politiků i NATO, že za útokem stojí ruský stát, který si chtěl se Skripalem vyřídit účty. Šestašedesátiletý Rus dříve pracoval jako agent pro britskou tajnou službu MI6 a Londýnu předával informace o ruských špionech ve Spojeném království.

Jednou věcí si však britští vyšetřovatelé jsou jisti. Nervovou látku, která zasáhla Skripala a jeho dceru Juliji, identifikovali jako Novičok - rusky Nováček. Jde o specifickou sloučeninu, kterou vyvíjela v této podobě jen jedna země.

Sovětský svaz v osmdesátých letech minulého století. 

Nejsmrtonosnější chemická zbraň

Podobné projekty byly tehdy v SSSR přísně střeženým tajemstvím a jen málo lidí vědělo a i dnes ví, s čím se v sovětských laboratořích experimentovalo.

Jedním z nich je Vil Mirzajanov, bývalý sovětský chemik, který emigroval do Spojených států v roce 1992, když veřejně upozornil na nebezpečí látky Novičok. Věděl o ní dost, sám se totiž podílel na jejím vývoji a výrobě.

Dostal se tak do podobné pozice jako kdysi slavný fyzik Andrej Sacharov. Ten se nejprve podílel na vývoji sovětské atomové bomby, později ale usiloval o jaderné odzbrojení i za cenu konfrontace se sovětským režimem.

Mirzajanov řekl britské televizi Sky News a ruskojazyčnému vysílání rozhlasové stanice Hlas Ameriky, že Novičok nemůže pocházet odjinud než z Ruska. A že si nedovede představit, jak by se k látce dostal někdo, kdo není řízen vládou.

Podle něj je to nejsmrtonosnější chemická zbraň, jaká se kdy na světě objevila. Je pětkrát až desetkrát silnější než dosud známé nebezpečné látky jako sarin a plyn VX. Protilátky proti působení jedu existují, ale musí být podány co nejdříve.

"Zrádci končívají špatně"

Ruský chemik Andrej Železňakov, který se na výzkumu Novičoku podílel, byl dokonce při nehodě vystaven působení látky, napsal Jonathan Tucker v knize Válka nervů, která pojednává o historii chemických zbraní. Železňakov trpěl silnými bolestmi hlavy, epilepsií, depresemi a nebyl schopen se soustředit na žádnou práci. Pět let po nehodě zemřel.

Bývalý šéf týmu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v Moskvě Daniel Hoffman tvrdí, že látku, kterou někdo zaútočil na Skripala, je schopen použít pouze "státní aktér" a že vše jednoznačně ukazuje na Rusko. "Pravděpodobně to nikdy nebude možné dokázat u soudu," řekl Hoffman portálu Yahoo News.

Podle Hoffmana vyslal Kreml tímto činem před ruskými prezidentskými volbami, které budou 18. března, jasnou zprávu vlastním zpravodajským službám. Aby nikdo nezkoušel přeběhnout nebo získávat informace pro soupeře. "Putin sám jednou řekl, že zrádci končívají špatně," uvedl Hoffman, který působil v Moskvě v éře amerického prezidenta Baracka Obamy.

Podívejte se na ukázku předvolebního filmu o Vladimiru Putinovi:

Ukázka z předvolební filmu s Vladimirem Putinem | Video: Ruská státní televize
 

Právě se děje

před 40 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy