Ruské parlamentní volby vyhrává Jednotné Rusko, komunisté jsou zatím druzí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2021 7:58
Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách podle agentury TASS udrží dvoutřetinovou většinu ve Státní dumě (dolní komoře parlamentu), která je nezbytná pro přijímání ústavních změn. Po sečtení více než 68 procent hlasovacích lístků má přes 48 procent hlasů. Oproti minulým volbám tedy ztratila podporu zhruba desetiny svých voličů, poznamenala agentura Reuters.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Reuters

Do ruského parlamentu, o jehož složení Rusové rozhodovali od pátku do nedělního večera, se patrně dostanou ještě čtyři další strany, které překročily potřebný pětiprocentní práh.

Jednotné Rusko si zatím nárokuje přibližně 304 mandátů ve 450členné dumy, upřesnil TASS s odkazem na centrální volební komisi. Volby do dolní komory parlamentu jsou smíšené, polovina mandátů je rozdělena podle stranických kandidátů a dalších 225 křesel je obsazena většinovou volbou v jednomandátových okruzích - v nich může Jednotné Rusko podle TASS počítat s přibližně 195 místy.

V parlamentu zasednou také komunisté, kteří si od minulých voleb v roce 2016 zřejmě polepšili a nyní jsou průběžně na druhém místě s asi 20 procenty hlasů. Před pěti lety pro ně hlasovalo 13,3 procenta voličů.

Jednotné Rusko a komunisty následuje Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského s necelými osmi procenty hlasů a strana Spravedlivé Rusko s více než 7,4 procenty. Nově založená strana Noví lidé má podle dílčích výsledků 5,58 procenta hlasů a tedy překonala pětiprocentní hranici potřebnou pro zisk mandátů. Všechny tyto strany se podle agentury AFP dají z velké části považovat za spojence Kremlu.

Podle předběžných údajů Jednotné Rusko, které je spojené s prezidentem Vladimirem Putinem, nezopakuje výsledek z minulých voleb, kdy získalo přes 54 procent hlasů. Tiskové agentury to spojují s poklesem popularity strany v důsledku horšící se ekonomické situace v zemi i s obviněním z korupce, které proti současnému vedení země vznáší opozice vedená nyní vězněným Alexejem Navalným.

Úřady stoupence Alexeje Navalného z voleb vyřadily, ale opozice se snažila výsledek ovlivnit alespoň tím, že voličům nabízela pokyny k taktickému hlasování proti kandidátům Jednotného Ruska. V mnoha případech tyto rady v praxi směřovaly k volbě komunistů.

Podvody při hlasování

Opozice shromážděná kolem Navalného průběžné výsledky komunistů považuje za důkaz úspěchu své strategie. Úřady zároveň obvinila z rozsáhlých podvodů při sčítání a odsoudila "morální úpadek" vládnoucí moci.

Tisíce porušení pravidel po celé zemi zaznamenali také nezávislí pozorovatelé z nevládní organizace Golos, většinou je zdokumentovali snímky či záběry. V řadě případů byly do volebních uren nacpány předem vyplněné hlasovací lístky, napsala agentura DPA.

"Zpráv o falšování neubývá, ale pozorovatele, kteří si jich všimnou, vykazují z volebních místností. Ústřední volební komise hovoří o zahraničních útocích na volby," napsala o víkendu stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Předsedkyně ruské ústřední volební komise Ella Pamfilovová naopak obvinila z porušování pravidel nezávislá média a varovala je, že to pro ně nezůstane bez následků. Pamfilovová připustila pouze osm případů vhazování zfalšovaných hlasovacích lístků v šesti ruských regionech, kvůli nimž komise vyřadila 7465 neplatných hlasů.

Jak silná je únava voličů? 

Jednotné Rusko doposud disponovalo v ruské Státní dumě téměř třemi čtvrtinami mandátů z celkových 450 poslanců. Tato převaha umožnila Kremlu, aby loni prosadil změny v ústavě, dovolující Vladimiru Putinovi ucházet se po ukončení nynějšího mandátu v roce 2024 o dvě další šestiletá období v nejvyšším úřadu. U moci by tak mohl zůstat až do roku 2036, samozřejmě pokud bude kandidovat a voliči jej zvolí.

Agentura AFP připomněla, že k volbám ruské úřady nevpustily ani jednoho kandidáta, který by se dal označit za reálného kritika Putinova režimu. Opozice si také dlouhodobě stěžuje na nerovný přístup do státem ovládaných médií, nerovnost ve financování i další momenty, na základě kterých není možné víkendový plebiscit označit za férový. 

VIDEO: Putinův kritik zjistil, že s ním záměrně kandidují dvojníci. 

Putinův kritik zjistil, že s ním kandidují jeho dvojníci. "Je to děsivé," tvrdí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy