Na sever Mozambiku pronikají islámští teroristé, likvidují místní osady, loupí a vraždí. Úřady proto požádají o pomoc Rusko, odkud přijedou vojenští poradci cvičit místní jednotky. Hlavní hrdina ale nedokáže stát stranou, zapojí se do bojů, zachrání dítě, naučí ho rusky poděkovat a hrdinsky padne. Jmenuje se Granit, stejně jako velkorozpočtový ruský film z roku 2021.
Podobnou zápletku má i loňský film Tourist, ve kterém ruští vojáci zasahují ve Středoafrické republice. I tady pomáhají a vystupují jako hrdinové, které místní milují.
Za výrobou obou filmů stojí produkční společnost Aurum kontrolovaná petrohradským podnikatelem Jevgenijem Prigožinem, uvádí americký deník New York Times. Prigožin je blízkým spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimira Putina a zakladatelem žoldnéřských jednotek zvaných wagnerovci. Ty nyní bojují na Ukrajině, nasazeny byly v Sýrii, Libyi nebo právě ve Středoafrické republice. Evropská unie a OSN je obvinily z vážného porušování lidských práv, včetně mučení, znásilňování nebo mimosoudních poprav.
Mediální holding vybudoval Prigožin v posledních deseti letech. Začínal jako vlastník petrohradské Agentury pro výzkum internetu přezdívané "fabrika trollů". Ta měla manipulovat veřejným míněním pomocí sociálních sítí, američtí vyšetřovatelé ji také obvinili z vměšování se do prezidentských voleb 2016. O tom mluví další ruský film Šestnáctý, americké obvinění zesměšňuje a oslavuje ruské hackery.
Jméno Wagner má i hrdina ruského komiksu. Už v dětství přišel o rodiče, později si osvojil nadpřirozené síly a šel bojovat. Na místa, kde zasahují skuteční wagnerovci - na Donbas, do Sýrie, Libye i Středoafrické republiky. "Stejně jako hrdinové Marvelu je v příběhu vnímaný veřejností i vládami jako hrdina a ručitel míru," uvádí server Russia.Post, na který přispívají odborníci z Ruska i dalších zemí.
Média a popkulturu využívá ruský režim od chvíle, kdy se Vladimir Putin stal v roce 2000 poprvé prezidentem. Za předchozího prezidenta Borise Jelcina patřila média oligarchům, kteří sledovali své cíle. Putinův režim je podřídil státu a spřízněným spolupracovníkům. Popkultura tak podle Russia.Post "obhajuje politické cíle režimu a heroizuje činy žoldáků. Podprahová zpráva je, že ruští hrdinové bojují pro dobro celého lidstva a nevyhnutelně vyhrají".
Vlastenecké filmy se v ruských televizích často vysílají mimo hlavní vysílací čas, snadno je tak mohou sledovat lidé, kteří nemají práci. Podle deníku New York Times je tak vyšší pravděpodobnost, že se nechají jako žoldnéři naverbovat.
Filmy inspirované pokroucenou realitou
Do filmové branže vstoupil Prigožin jako producent s filmem o obléhání Leningradu německými vojsky za druhé světové války. Přidal také ruskou verzi britského superagenta Jamese Bonda v příběhu o Maximu Šugalejovi. Skutečný Šugalej byl v roce 2019 zatčen v Libyi za špionáž, Rusko uvedlo, že jde o běžného výzkumníka. Propuštěn byl v roce 2020 a nyní stojí v čele Nadace pro obranu národních hodnot a věnuje se natáčení dokumentů.
V nich tvrdí, že nepokoje na Blízkém východě a v Africe podněcují Spojené státy a jejich spojenci, především Francie. "I když se tyto dokumenty přímo netýkají aktivity wagnerovců, přispívají k obhajobě operací skupiny v zahraničí," prohlašuje Russia.Post.
Reálnou osobou je inspirovaný i v úvodu zmíněný film Granit. Ruský voják tohoto jména bojoval v Mozambiku. Podle svědectví z místa zahynul v nepovedené operaci, uvádí deník New York Times. Jeho zdroje popisují, že Rusové na místě nebyli tak úspěšní, jak tvrdí film. Upozorňují například na techniku, která byla v náročném terénu nepoužitelná. "Rusové přijeli s drony, ale nemohli je využít," popisuje jeden z nich.
Produkční společnost Aurum nyní chystá nový vysokorozpočtový film s názvem Nejlepší v pekle. Na internetu se diskutuje o tom, že by se mohl odehrávat na Ukrajině. O ruských vojácích v tamní válce byl už loňský snímek Slunečnice. Ukrajince zpodobnil jako krajně pravicové extremisty obdivující nacistického vůdce Adolfa Hitlera, kteří ostřelují ukrajinské vesnice plné civilistů a připravují se na genocidu ruských obyvatel, popisuje server The Conversation.