Drancují zlato, diamanty i dřevo. Wagnerovci platí invazi z krvavých zisků v Africe

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 10. 2022 6:05
Spojené státy obvinily ruské žoldnéře z Wagnerovy skupiny, bojující na Ukrajině za Vladimira Putina, že drancováním přírodních zdrojů a nerostných surovin v Africe financují válečné konflikty včetně nynější invaze.
Těžba zlata v Africe.
Těžba zlata v Africe. | Foto: Reuters

Z nelegálního získávání přírodních zdrojů v Africe obvinila Wagnerovu skupinu americká velvyslankyně při OSN Linda Thomas-Greenfieldová. Zároveň dodala, že problém to představuje nejen pro samotné chudé státy, které takto přichází o finance, ale také pro Ukrajinu a další země, kde ruští žoldáci působí. 

"Víme, že neoprávněně nabyté zisky jsou používané na sponzorování moskevské válečné mašiny v Africe, na Blízkém východě a na Ukrajině. Wagnerovci zneužívají státy, které si je najímají a kterým platí ve zlatě, diamantech, dřevě a dalších přírodních zdrojích. Je to součást jejich obchodního modelu," řekla minulý čtvrtek na zasedání týkající se nelegální těžby v Africe. 

Zločinů se podle ní Wagnerovci dopouštějí ve Středoafrické republice, Mali nebo v Súdánu. Skupina bývá spojována také s těžbou ropy a plynu v dalších částech afrického kontinentu. "Tyto činy jsou důkladně zdokumentované a nevyvratitelné," dodala Thomas-Greenfieldová.

Wagnerova skupina vznikla v roce 2014 po ruské anexi Krymu. Její členové, bývalí ruští vojáci, bojovali na Donbasu a podporovali proruské separatisty. Následně se jako žoldáci dostali i do bojů v Sýrii a Iráku. Napojení Wagnerovců na ruskou vládu Kreml dlouho odmítal. Koncem září ale miliardář Jevgenij Prigožin, který je blízkým spolupracovníkem Vladimira Putina, přiznal, že stál u zrodu skupiny.

Do Ruska plynou peníze ze zlata nebo těžby dřeva

Africké zdroje získávají Wagnerovci různými způsoby. Jedním z nich je výměna ochrany za exkluzivní práva na těžbu zlata a diamantů na strategických místech, píše magazín African Business. Takové dohody žoldáci mají ve Středoafrické republice, v Mali a Súdánu. 

K bohatství se dostávají ale i nelegální cestou. Mezinárodní síť investigativních novinářů European Investigative Collaborations odhalila, že na začátku roku 2021 si společnost Bois Rouge, za kterou by měla stát místní podnikatelka, pořídila licenci na těžbu dřeva z deštného pralesa v Konžské pánvi. 

Při bližším zkoumání společnosti se ale ukázalo, že za firmou ve skutečnosti stojí dva ruští obchodníci, kteří dřevo z oblasti už vyváží. Sjednaná licence jim umožňuje v následujících 30 letech vytěžit víc než 186 tisíc hektarů lesa. Že se nejedná o místní firmu, dokazují i fotografie z lesa, kde pracují bílí těžaři, a také těžařská technika z Ruska. 

Ve stejné době, kdy společnost licenci dostala, se navíc Wagnerova skupina přidala k boji konžské armády proti rebelům. 

Potenciálně by zisky z těžby dřeva mohly Rusku vynést až 890 milionů dolarů (22 miliard korun), vypočítali investigativní novináři. "Export dřeva by mohl být výnosným obchodem pro Wagnerovu skupinu nebo Prigožina a mohlo by jít o způsob, jak přivést hotovost do sankcionovaného Ruska," cituje z výzkumu novinářů magazín African Business. 

Útoky na těžaře

V souvislosti s Wagnerovou skupinou se mluví také o útocích na těžaře - jen mezi letošním březnem a červnem jich mělo jejich rukou zemřít minimálně sto z nich, píše agentura Bloomberg. Odhady OSN, které cituje deník New York Times, zmiňují jen do půlky dubna 500 obětí. 

Ruští žoldáci podle přeživších svědků střílejí na všechny bez rozdílu, ničí vybavení a obydlí těžařů nebo kradou motorky. Dvaačtyřicetiletý Mohammed Zain Mohamed Wadi, který byl u jednoho z útoků ve Středoafrické republice, vypověděl, že musel pomoct s pohřbením jednadvaceti lidí do masového hrobu. "Zlaté doly přebrali Rusové," cituje ho britský deník The Guardian.

Kvůli množství podobných útoků už loni OSN vyzvala vládu Středoafrické republiky, která je jednou z nejchudších zemí na světě, aby ukončila vztahy s nájemnými vojáky, především právě s Wagnerovci. Organizace je obvinila ze "systematického a závažného porušování lidských práv a mezinárodních humanitárních zákonů," včetně mučení, znásilňování, poprav a svévolného zadržování, uvádí Bloomberg. Rusko obvinění na půdě OSN odmítlo jako "protiruský hněv".

 

Právě se děje

Další zprávy