Notičky z Kremlu. Ruské úřady v příručkách nařizují médiím, jak informovat o válce

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
17. 10. 2022 5:43
Kreml od začátku invaze pečlivě dohlíží, jak státní média pokrývají válečné operace na Ukrajině. Nyní vyšlo najevo, že ruské úřady vypracovaly návody, kterými se mají řídit novináři, moderátoři či blogeři při informování o klíčových momentech takzvané "speciální vojenské operace".
„Vozovka byla poškozena, ale konstrukce je v naprostém pořádku,“ uvedla moderátorka na ruské státní televizi krátce po výbuchu na Kerčském mostě. | Video: Rossija 1

S odhalením, že takové příručky vznikají, přišel opoziční server Meduza sídlící v Lotyšsku, který víc než deset takových dokumentů prostudoval. Listiny, které ruské úřady rozesílají do médií, mají jasnou strukturu a dopodrobna určují způsob pokrývání určité události během invaze. 

"Kremelské manuály kromě tematických okruhů naznačují, jaké 'pocity, názory nebo emoce' se mají snažit pracovníci propagandy vyvolávat mezi veřejností," zdůrazňuje Meduza.

Příklad z příručky, jak informovat o mobilizaci

Událost: Mobilizace

Kapitola: Posílení Ruska

Motiv: Většina branců chápe cíle své účasti na obraně vlasti

Emoce: Jednota

Popis: Muži se stmelují do pevně semknutých skupin, kde je každý připraven pomáhat druhému, učit se novým vojenským dovednostem a vstřebávat nové informace. Vyvíjejí se nové, účinné mechanismy, které odstraňují veškeré překážky pro ty, kdo chtějí splnit svou povinnost vůči vlasti. Od otevření online registrace dobrovolných branců již státní webová stránka pro elektronické vyplňování dokumentů Gosuslugi obdržela více než 70 tisíc žádostí. Některé regiony již splnily své mobilizační kvóty, částečně i díky dobrovolníkům.

Zdroj: Meduza

V příručce ze 4. října, která se věnuje anexi čtyř ukrajinských oblastí, se například píše, že by novináři měli klást důraz na posílení Ruska nebo na obrázek vítězství. 

Autenticitu manuálů serveru Meduza potvrdil zdroj blízký Kremlu a také nejmenovaný pracovník státních médií, který se s těmito dokumenty seznámil v práci. Za jejich vypracováním podle něj stojí oddělení veřejných projektů prezidentské administrativy, které dohlíží na sociální sítě, blogery a další mediální kanály.

Konkrétně za sestavení příruček údajně zodpovídá zástupce vedoucího oddělení Alexej Žarič, který dříve působil jako zástupce ředitele firmy na výrobu tanků Uralvagonzavod. 

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ani Alexej Žarič na žádost Meduzy o vyjádření nereagovali. O manuálech, které obvykle obsahují šest až deset témat denně, se letos v květnu zmiňoval i americký magazín The New Yorker, Meduza však nyní přinesla jejich detailnější popis.

Jen poškozený, ne zničený

Že se ruští novináři příručkami skutečně řídí, naznačuje například způsob informování o explozi na Kerčském mostě z 8. října. Státní televizní stanice Rossija 1 a První kanál pokrývaly výbuch, který poškodil klíčovou zásobovací tepnu z ruské pevniny na Krym, velice podobně.

"Nyní se připravuje spuštění trajektu přes úžinu. Bude jich minimálně pět, tohle je jen začátek. Na obou stranách mostu jsou zorganizována parkoviště pro řidiče, fungují tam polní kuchyně, je tam vše potřebné. Místní úřady tvrdí, že škody budou neprodleně odstraněny," zaznělo ve vysílání

Příručka, týkající se útoku na Kerčský most, ukládala médiím, aby zdůrazňovala, že stavba nebyla v důsledku exploze zničena, ale "jen částečně poškozena". Kreml novinářům rovněž "doporučoval" zmínit, že přípravy na opravu mostu již začaly.

Meduza informovala o kremelských příručkách pro novináře již v létě. První se věnovala svěcení Rusi v roce 988, kdy tehdejší Kyjevská Rus přijala křesťanství jako své oficiální náboženství. Druhá připomínala bitvu na Něvě z roku 1240. Manuály vinily z války na Ukrajině "kolektivní Západ", který podle nich už téměř tisíc let útočí na Rusko ve snaze zmocnit se jeho přírodních zdrojů a zničit pravoslavnou církev.

Utahování šroubů

Putinův režim dohlíží na média dlouhodobě a v souvislosti s válkou na Ukrajině ještě víc utáhl šrouby. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor odebral licenci například nezávislé rozhlasové stanici Echo Moskvy, televizi Dožď nebo deníku Novaja Gazeta, kterou jako šéfredaktor vede nositel Nobelovy ceny míru Dmitrij Muratov.

Jak se práce novinářů po začátku invaze zhoršila, již dříve vypověděli někteří zaměstnanci ruských médií. Zaměstnanci Prvního kanálu a stanice Rossija 1, nezávislému serveru The Moscow Times anonymně popsali, že jim šéfové na týdenních poradách diktují, jak mají události pokrývat.

"Nemůžeme používat ukrajinské zdroje, dokonce ani ty oficiální," podotkl jeden z novinářů Rossija 1. Válka na Ukrajině též podle The Moscow Times vyostřila rétoriku reportérů a moderátoři i hosté častěji využívají kremelský proválečný slovník.

Někteří Rusové proto místo oficiálních médií používají západní sociální sítě, jako je Facebook nebo Twitter. I ty však ruská vláda postupně zablokovala, připojit se k nim ale lze prostřednictvím VPN (nástroj, který zákaz pomáhá obejít). Kreml také přijal zákon, podle kterého hrozí za šíření "falešných zpráv" o válce nebo armádě 15 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy