Moskva/Kyjev – Je tomu zhruba rok a půl, co ruské televizní kanály začaly ve svých zpravodajských pořadech používat ve spojení s Ukrajinou slova "fašisté", "nacisté", "banderovci" nebo "junta".
Ruské televize záhy zaplavily legendy o trestných výpravách, popravách, ukřižování, prodeji lidských orgánů, koncentračních táborech či masových hrobech ukrajinských civilistů.
Ruská propaganda se ale poslední dobou mění, byť ani teď Ukrajinu nešetří. Válečnou rétoriku jen nahradily nové obrazy. Obrazy zcela zhroucené země.
Jak nedávno upozornil britský týdeník The Economist, ruská média momentálně Ukrajinu vykreslují hlavně jako neschopný stát, který nevrací dluhy, podvádí věřitele a porušuje normy mezinárodního práva. Cíl je jasný: vzbudit nedůvěru.
Mediální expert Alexandr Melman v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio Svoboda uvedl, že propagandistická rétorika je poslední dobou "mírnější a mazanější". "Ruské sdělovací prostředky pochopily, že tak drsný útok na mozek ruského diváka nezajistí potřebnou sledovanost," řekl.
První "vlaštovky" si už loni na podzim všimli novináři z ruské opoziční rozhlasové stanice Echo Moskvy. Z ruského vysílání se podle nich vytratilo spojení "kyjevská junta".
Ukrajinský prezident Petro Porošenko postupně přestal být "zločincem" a ukrajinské ozbrojené síly "trestnou výpravou". Obrat nastal i vůči Donbasu.
Buďte vlastenci
Poté, co projekt Novorossija (Novorusko), propagovaný od počátku ozbrojeného konfliktu, zkrachoval, začaly ruskou mediální podporu ztrácet i novotvary Doněcká lidová republika (DNR) a Luhanská lidová republika (LNR).
Jejich předáci se v ruském televizním vysílání objevují stále méně a méně a centrální kanály již před několika měsíci stáhly z konfliktní oblasti svá novinářská esa.
Nečekanou ránu separatistům překvapivě zasadil moderátor populárních diskusních pořadů Vladimir Solovjov, považovaný za jednoho z hlavních propagandistických "jestřábů". Při nedávné besedě prohlásil, že Rusko povstalcům "nic nedluží".
Na dotaz, co je třeba podniknout, aby se obyvatelé Donbasu necítili zrazení, Solovjov rozčíleně odpověděl: "Nikdo je nezrazoval, protože jim nikdo nic nesliboval."
Lidem z východu Ukrajiny pak vytknul nedostatek vlastenectví. "Do Ruska uprchlo z Donbasu kolem milionu lidí, z nichž asi polovina jsou muži, kteří tady dělají kdovíco. Vezměte zbraně do rukou a jděte bránit svou vlast! Jinak to vypadá, že jen čekáte, aby tam místo vás šli jiní, aby tam umírali a bojovali za vás, zatímco vy pořád jen něco požadujete, protože jste běženci. To je přeci vaše vlast - tak za ni bojujte!" vyzval.
Válka informací. Seriál
Aktuálně.cz se v novém seriálu pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku. A vysvětlit, proč na ni Rusové tolik slyší.
Stalin byl dobrý manažer, Kyjev je zlo. Jak Rusy ovládly lži. Rozhovor s Galinou Timčenko
Slova, která zabíjí. Ruská státní média jsou vojenská zbraň. Rozhovor s Josefem Pazderkou
Kreml se od okupace 1968 nezměnil. Exkluzivní rozhovor s předním ruským novinářem Jevgenijem Kiseljovem.
Je děsivé nesmět věřit tomu, co vidíte. Rozhovor Aktuálně.cz s generálním ředitelem tiskové agentury Interfax-Ukrajina Oleksandrem Martynenkem.
Ruská stopa v ukrajinských televizích
Právě v Solovjovových pořadech se přitom ještě nedávno objevovali separatističtí předáci, kteří horlivě obhajovali ozbrojený odpor proti Kyjevu. Oponenty jim byli ukrajinští politici spojení s režimem exprezidenta Viktora Janukovyče, kteří uprchli do Ruska.
Podle doněckého novináře Denyse Kazanského - známého svou proukrajinskou pozicí - podobná prohlášení jen potvrzují, že Rusko Donbas zneužilo. "Je zábavné a užitečné sledovat výkyvy a zvraty ruské propagandy, to, jak radikálně mění své vzkazy. Rozdává přitom pohlavky důvěřivým obyvatelům, kteří přilnuli ke svým televizím," uvedl pro server apostrof.com.
V reakci na ruskou propagandu Kyjev loni zakázal vysílání řady ruských televizních kanálů. Jsou mezi nimi například RTR, Pervyj kanal, Rossija 24 či NTV.
Podle ukrajinských úřadů jejich pořady rozdmýchávaly národnostní rozepře a obsahovaly výzvy k válce a separatismu. Ukrajinský projekt Telekritika nicméně upozorňuje, že ruská propagandistická stopa je zjevná také v řadě ukrajinských sdělovacích prostředků. A to jak celostátních, tak regionálních.
Patrná je na první pohled: zatímco provládní ukrajinská média označují stoupence separatistických útvarů za "teroristy", tisk financovaný proruskými podnikateli a politiky ukrajinské vedení nazývá "fašisty" a zásah ukrajinské armády "bratrovražednou válkou". Mimo východních oblastí to však podle expertů nemá na obyvatele země nijak výrazný vliv.
Zabíjení pěnkav
Ve městě Záporoží byl na náměstí Hrdinů revoluce nedávno odhalen pomník lživé ruské propagandě. Hliněná hlava postavy s velkými ušima je podle autorů projektu stylizována do podoby ruského prezidenta.
V rukou má ptáčka. "Je to pomník 'ruskému světu', který truchlí po pěnkavách," uvedl iniciátor projektu Maxim Drozdenko pro televizi 24tv.ua.
Televize Rossija 24 totiž vloni uvedla, že učitelé v Záporoží nabádali děti, aby zabíjely pěnkavy kvůli jejich narudlému zbarvení. Důvod? Rudá je barva Ruska a bývalého SSSR.
Děti měly zároveň dostat povel, aby naopak přikrmovaly sýkorky, jejichž žlutomodré opeření se shoduje s ukrajinskými národními barvami.
Ruská propaganda ale na úrodnou půdu padá i za hranicemi Ukrajiny - směrem na západ. Týdeník Zerkalo nedávno v reportáži o Slovensku upozornil, že spíše než na ukrajinském území se ruská propaganda osvědčila v cizině.
"Na sousedním Slovensku Rusko cílevědomě šíří propagandu, která ovlivňuje názory Slováků i rozhodování politiků," uvedl. "Na rozdíl od sousedního Polska píší protiukrajinské komentáře na Slovensku nejen roboti a najatí pisálkové, ale především sami Slováci. Dělají to z přesvědčení," tvrdil.
Technika "shnilé slanečky"
Zakladatel ruského týdeníku Kommersant Vladimir Jakovlev, který nyní žije v Izraeli, má za to, že ruská propaganda využívá pro své cíle vojenskou taktiku. S ironickou poznámkou, že možná prozrazuje státní tajemství, upozornil na techniky známé jako "shnilé slanečky", "velká lež" nebo "obrácená pyramida".
"Studoval jsem žurnalistiku na Moskevské státní univerzitě. V podmínkách přísného utajení nás učili zvláštní bojové propagandě – umění vyvolávat konflikt v řadách nepřítele za pomoci dezinformace a manipulace vědomím. Je to hrozná věc. Bez legrace," napsal na svém webu.
"Technika známá jako 'shnilé slanečky' například využívá lživé obvinění. Je důležité, aby bylo skandální. Dobře funguje například drobná krádež, zneužívání dětí či vražda z chamtivosti.
Cíl není v tom, aby se obvinění dokázalo, ale aby vyvolalo širokou odezvu. Zdůraznil, že bojová propaganda připouští jakékoli zkreslování faktů. "Učili nás využívat tyto techniky proti nepřátelské armádě. Nyní se využívají proti pokojným obyvatelům naší vlastní země," uvedl.
Jevgenij Kiseljov, který v 90. letech minulého století působil na kanále NTV a byl jednou z nejvýraznějších tváří opozičních médií, tvrdí, že se na ruských kanálech nic nezmění, dokud u moci bude Vladimir Putin.