Prokuratura uvedla, že od 1. ledna do 17. srpna loňského roku se Navalnyj v rozporu s pravidly podmíněného trestu několikrát nedostavil na kontrolu a poté, co byl v září propuštěn z německé nemocnice Charité, nepřišel na kontrolu ani jednou.
O změnu podmíněného trestu na nepodmíněný požádala soud Ruská vězeňská služba (FSIN) před Navalného návratem do vlasti. Právní zástupce známého kritika Kremlu agentuře Reuters sdělil, že jeho klientovi by v takovém případě hrozilo 3,5 roku vězení.
FSIN dříve agentuře TASS sdělila, že Navalnyj měl povinnost chodit na kontroly nejméně dvakrát za měsíc ve dny stanovené úřadem, který dohlíží na splnění podmínek trestů.
Proti uvěznění Navalného demonstrovaly v neděli v Rusku desetitisíce lidí. Policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla a podle ruského webu OVD-Info, který policejní aktivity monitoruje, zatkla přes 5300 osob. Počet zatčených byl dnes podle OVD-Info ještě vyšší než minulou sobotu, kdy se také protestovalo ve městech napříč Ruskem.
Navalnyj byl v Rusku dvakrát podmíněně odsouzen. Kritik Kremlu tvrdí, že ho politici pronásledují a že byl odsouzen jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil. Otravu opoziční lídr připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá.