Moskva – Rusko nevyhostí žádného amerického diplomata. V reakci na čtvrteční rozhodnutí USA vyhostit pětatřicet ruských diplomatů to uvedl ruský prezident Vladimir Putin.
Krok, který americký prezident Barack Obama učinil kvůli aktivitě ruských hackerů před prezidentskými volbami v USA, označil za snahu zmařit dobré rusko-americké vztahy.
Jen několik hodin předtím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na protiruské sankce doporučil Putinovi vyhoštění 35 amerických diplomatů a rovněž uzavření dvou budov využívaných Američany v Moskvě. Informovaly o tom ruské agentury.
Místo toho Putin pozval "všechny děti amerických diplomatů akreditovaných v Rusku na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu".
"Nesnížíme se na úroveň kuchyňské diplomacie"
"Vyhrazujeme si právo na odvetná opatření, nicméně nesnížíme se na úroveň této ´kuchyňské´a nezodpovědné diplomacie," uvedl prezident v prohlášení zveřejněném na stránkách Kremlu.
Další kroky prý Putin zváží až v reakci na to, jak bude postupovat nová administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který nastoupí do funkce 20. ledna.
Putin doufá, že Rusko a USA učiní po nástupu Trumpa do úřadu skutečné kroky k vylepšení vzájemných vztahů. Ruský prezident to uvedl v novoročním vzkazu budoucímu americkému prezidentovi, napsala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Kremlu.
Americké sankce jsou podle Putina dalším krokem, jak podkopat vzájemné vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Jak Putin uvedl, je mu líto, že administrativa Baracka Obamy zakončuje svůj mandát tímto způsobem. Americkému prezidentovi a jeho rodině přesto popřál vše dobré do nového roku. Stejné přání adresoval i Donaldu Trumpovi a jeho rodině a rovněž i všem Američanům.
Washington ve čtvrtek oznámil, že uvalil na Moskvu sankce a rovněž vypověděl 35 ruských diplomatů. Souvisí to s americkými obviněními, že se Rusové snažili ovlivnit prezidentské volby v USA ve prospěch Donalda Trumpa. Moskva nařčení odmítá.
Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové rozhodnutí Američanů zasáhne celkem 96 osob. Jde o představitele ruské diplomacie a jejich rodiny. Kreml oznámil, že pro diplomaty pošle vládní letoun.
Lavrov Putinovi navrhl vyhoštění 31 zaměstnanců americké ambasády v Moskvě a čtyř diplomatů z generálního konzulátu USA v Petrohradě.
Obvinění, která USA vznesly proti Rusku, jsou podle šéfa ruské diplomacie nepodložená. Ruští představitelé včetně Putina v minulosti nařčení ze zásahů do voleb opakovaně odmítali. Lavrov také dodal, že nové americké sankce nezůstanou bez odpovědi.
Televizní stanice CNN s odvoláním na americké činitele již dříve informovala, že ruské úřady rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě. Uzavřenou školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v metropoli. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová informaci popřela.
Spojené státy v rámci sankčních opatření rovněž zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland, další sankce míří na ruskou civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU. Vypovězení ruští diplomaté dostali 72 hodin na to, aby Spojené státy opustili.