Novým šéfem Interpolu bude Jihokorejec Kim Čong-jang. Ruský uchazeč neprošel

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2018 13:50
Novým šéfem Interpolu byl na dva roky zvolen Jihokorejec Kim Čong-jang. Interpol to ve středu oznámil na svém twitterovém účtu. Kandidátem na post byl také Rus Alexandr Prokopčuk, vůči jehož nominaci se některé země vymezovaly.
Kim Čong-jang, šéf Interpolu.
Kim Čong-jang, šéf Interpolu. | Foto: ČTK

Kim Čong-jang působil jako úřadující šéf mezinárodní policejní organizace po rezignaci Číňana Meng Chung-weje, vyšetřovaného nyní ve své zemi kvůli podezření z přijímání úplatků a z porušení zákona.

Kim Čong-jang byl zvolen v tajném hlasování na dva roky, tedy na období do konce původního Mengova mandátu. Ve svém prohlášení krátce po zvolení Kim na Twitteru napsal, že "svět dnes čelí bezprecedentním změnám, jež kladou vysoké nároky na zajištění bezpečnosti".

"Potřebujeme jasnou vizi, musíme vystavět most do budoucnosti," uvedl Kim.

Jihokorejský prezident Mun Če-in sdělil, že je "velmi hrdý" na zvolení krajana do čela Interpolu. Poblahopřál Kimovi a připomenul, že je prvním Jihokorejcem, který bude stát v čele organizace. Jihokorejské ministerstvo zahraničí Kima označilo za "odborníka s vůdcovskými schopnostmi".

Viceprezidentem pro americké země byl zvolen Argentinec Néstor Roncaglia. Mluvčí ruského ministerstva vnitra řekla, že Prokopčuk, který byl dosud viceprezidentem pro Evropu, si svou dosavadní pozici udrží.

Kritika ruského kandidáta

Proti Prokopčukově kandidatuře na post prezidenta byli Evropané i USA z obav, že Moskva situaci zneužije k pronásledování oponentů. Ukrajina a Litva pohrozily, že v případě Prokopčukova zvolení z Interpolu vystoupí. Moskva kritiku odmítla s tím, že jde o nepřijatelnou politizaci volby.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu řekl, že je škoda, že ruský kandidát nebyl zvolen. "Jestliže se ale podíváme nestranně na prohlášení učiněná před volbou, je jasné, že tam byl velký tlak," řekl Peskov. Dodal ale, že nemá informace, které by svědčily o nelegitimnosti volby.

Finančník a kritik Kremlu William Browder k volbě řekl, že "v temném světě převážil zdravý rozum". O vítězství hovořil Rus Michail Chodorkovskij, který strávil deset let v ruském vězení. "Kreml se pokusil prosadit svého člověka, muže, který pomáhal mnoho let úřadům pronásledovat oponenty," tweetoval Chodorkovskij.

Valné shromáždění Interpolu se koná tento týden v Dubaji. Kandidaturu Kim Čong-janga podporovaly USA. "Vyzýváme všechny národy a organizace, jež jsou součástí Interpolu a jež respektují právní stát, ke zvolení poctivého šéfa. Myslíme si, že to je případ pana Kima," uvedl před dnešní volbou americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Funkce prezidenta je v Interpolu spíše čestná, ale kandidatura šestapadesátiletého ruského generála přesto znepokojila kritiky Ruska, napsala agentura AFP. Obávali se, že se Interpol pod Prokopčukovým vedením stane nástrojem Kremlu.

Několik amerických senátorů tento týden vyzvalo delegáty členských zemí Interpolu, aby Prokopčukovu kandidaturu zamítli.

Česká republika je členskou zemí Interpolu a na valném shromáždění ji zastoupila vedoucí odboru mezinárodní policejní spolupráce Šárka Havránková. Podle Policejního prezídia Česko nebude sdělovat, koho volilo. Prezídium pouze uvedlo, že výběru předchází konzultace s ministerstvem zahraničních věcí a vybranými zahraničními partnery.

Za skutečného vůdce Interpolu se považuje jeho generální tajemník, jímž zůstává do příštího roku Němec Jürgen Stock.

Ukrajinci se radují

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov Kimovo zvolení považuje za vítězství. "Ruský kandidát byl odmítnut. Tato bitva je vyhrána!" tweetoval Avakov, který předtím tvrdil, že ruské vedení Interpolu by bylo "absurdní a odporovalo by duchu i cílům této organizace".

Interpol vznikl před 95 lety. Sídlí v Lyonu a má zajišťovat spolupráci v policejní oblasti mezi smluvními státy. Jak napsala agentura AP, kritici poukazují na to, že některé země, například Rusko, Turecko, Egypt, Írán nebo Čína, organizaci využívají k pronásledování politických oponentů, novinářů a dalších kritiků tamních režimů. Pravidla Interpolu zakazují zneužívat organizaci k politickým cílům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 60 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy