Pirát Pikal pojede na Ukrajinu. Je to reakce na "vazalskou" cestu Vondráčka do Ruska

Domácí Domácí
8. 11. 2018 10:43
Pirátský poslanec Vojtěch Pikal jede na Ukrajinu z pozice místopředsedy sněmovny. Pikal na zahraniční cestu na Ukrajinu vyráží krátce poté, co šéf pirátů Ivan Bartoš označil cestu předsedy sněmovny Radka Vondráčka do Ruska za "důkaz vazalství".
Vojtěch Pikal.
Vojtěch Pikal. | Foto: ČTK

Informaci přinesl web Echo24 s tím, že na Ukrajinu chce jet i sněmovní zahraniční výbor. Ukrajina na východě svého území válčí s proruskými povstalci a české politické špičky tak do země poslední dobou takřka nejezdí.

"Nemůžu to potvrdit, ještě to bude muset rozhodovat zahraniční výbor jako celek, ale Ukrajina je jedno z míst, o kterých jsme se bavili," řekl Aktuálně.cz místopředseda zahraničního výboru Jaroslav Bžoch (ANO).

Žádná oficiální návštěva zástupců vedení sněmovny na Ukrajině zatím neproběhla. Ukrajinu zatím nenavštívil ani premiér Andrej Babiš (ANO). Naposledy byl na Ukrajině český premiér Mirek Topolánek (ODS) v roce 2009.

Vondráček v Rusku jednal i s předsedy obou parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie a USA. Babiš ho však hájil a poukázal například na to, že poslanci německého Bundestagu hrají s poslanci ruské dumy dokonce fotbal. "Celý svět tam prostě chodí," vysvětlil Vondráček dříve.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy