Nová eskalace sporu mezi oběma stranami přichází jen šest dní po začátku příměří. Způsobil ji izraelský vpád na území Libanonu, při němž v sobotu izraelské komando zabilo tři ozbrojence Hizballáhu a v ostré přestřelce s jejich spolubojovníky samo přišlo o jednoho muže.
Libanonský premiér Siniora označil izraelskou akci za jasné porušení příměří vyhlášeného Spojenými národy a protestoval proti němu při schůzce se zvláštním vyslancem OSN. Generální tajemník světové organizace Kofi Annan dal v noci předsedovi libanonské vlády za pravdu: V oficiálním stanovisku popsal izraelskou akci jako porušení příměří ustanoveného rezolucí Rady bezpečnosti.
"Pokud se potvrdí to, co zatím o incidentu víme, pak jde o jasné porušení příměří," prohlásil už před Annanem jeho zvláštní emisar Terje Roed-Larsen v libanonské televizi.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Reportér Aktuálně.cz ve válečné zóně
Měsíc zmítala Izraelem a Libanonem válka. V poslední dny bojů a prvních dnech příměří byl na místě náš zvláštní zpravodaj Martin Novák. - Taková byla izraelská válka: Den po dni
Deník Aktuálně.cz pro vás měsíc trvající izraelsko-libanonskou válku sledoval den po dni v on-line reportážích, a to hned od jejího vypuknutí.
Izrael: Nebylo to naposled
Izrael tato obvinění odmítl a uvedl, že se jednalo o obrannou operaci, jejímž cílem bylo zastavit dodávky zbraní Hizballáhu - takové mu schválená rezoluce Rady bezpečnosti povoluje. Varoval zároveň, že nešlo o poslední akci tohoto druhu.
Izraelci nejsou spokojeni s tím, jak pomalu se na jihu Libanonu rozmisťují mezinárodní jednotky, a jsou odhodláni vymáhat do jejich příchodu zbrojní embargo na vlastní pěst.
Libanonský ministr obrany Elias Murr pro změnu pohrozil, že pokud světová organizace Izrael nepotrestá, zastaví rozmisťování jednotek na jihu země. To přitom požaduje rezoluce Rady bezpečnosti a je to jedna z podmínek pro stažení izraelských vojáků z Libanonu.
Murr zároveň vyzval Hizballáh, aby neobnovoval bombardování izraelského území. Podle něj by to židovskému státu dalo další záminku k útokům v Libanonu.
Izraelské letectvo a speciální jednotka podnikly útok na baštu bojovníků Hizballáhu na východě Libanonu. Šlo o první větší útok Izraelců od pondělního vyhlášení příměří mezi oběma stranami, které ukončilo válku trvající 34 dnů.
Cílem bylo přerušit dodávky zbraní
Izraelské komando, vysazené z vrtulníků, se ve dvou vozech přesouvalo k vesnici Budája poblíž Baalbeku, kde chtělo zaútočit na místní centrálu Hizballáhu. Po cestě se však dostalo do palby ozbrojenců Hizballáhu.
V ostré přestřelce zahynuli tři bojovníci Hizballáhu, izraelská armáda přiznala, že přišla o jednoho vojáka, dva další byli zraněni.
Izraelský rozhlas informoval o tom, že armádní zdroje noční útok potvrdily. Podle nich bylo cílem útoku přerušit dodávky zbraní Hizballáhu ze strany Sýrie a Íránu.
"Speciální jednotky provedly operaci, která měla za cíl zmařit teroristické akce namířené proti Izraeli. Operace dosáhla všech svých cílů, Izrael bude proti dodávkám zbraní zasahovat do té doby, než ustanou," uvedla ve svém prohlášení izraelská armáda.
Podle agentury AP se Izrael ve východním Libanonu nejspíš snaží zachránit dva izraelské vojáky, které Hizballáh unesl 12. července, nebo chce zajmout představitele šíitského hnutí, které by za vojáky vyměnil.
Příměří trvá od pondělí
Izraelská letadla přelétávala už v pátek večer nad východolibanonským údolím Bikáa, avšak neútočila. Nad oblastí podle novinářů kroužily kromě stíhacích letounů také izraelské vrtulníky a bezpilotní letadla.
Příměří mezi oběma stranami vstoupilo v platnost v pondělí na základě rezoluce Rady bezpečnosti. Ta požaduje po Izraeli, aby zastavil všechny ofenzivní akce, a po Hizballáhu, aby přestal s veškerými útoky. Izrael si vyhradil právo podniknout jakékoli akce, které budou nutné pro sebeobranu a pro zastavení dalšího vyzbrojování Hizballáhu.
Ve válce, která trvala 34 dní, zahynulo na dvanáct set Libanonců a 157 Izraelců.