Spolu s Toropovem zatkly ozbrojené složky i dva jeho blízké spolupracovníky - Vadima Redkina, který byl ještě v době Sovětského svazu bubeníkem chlapecké hudební skupiny, a Vladimira Vedernikova, píše britský deník The Guardian.
Úřady je obvinily z toho, že profitovali ze svých náboženských aktivit, lákali z lidí peníze a současně své souvěrce psychicky týrali. Ruský server The Moscow Times doplňuje, že vyšetřovatelé muže vyslýchali už v únoru kvůli možnému podvodu spojenému s posíláním dětí do škol. Co se po jejich zatčení stane s tisíci příslušníky církve, není zatím zřejmé.
Ex-traffic cop Sergei Torop, a cult leader who claimed to be the reincarnation of Jesus, was arrested in Russia and I can't stop laughing at this photo of him in jail... https://t.co/W6K2ljXX9k pic.twitter.com/pId8vsGiOd
— Christian Nightmares (@ChristnNitemare) September 23, 2020
Vůdce sekty Sergej Torop až do pádu Sovětského svazu vedl běžný život. V 18 letech nastoupil na povinnou dvouletou vojenskou službu a z ní zamířil na dva roky do Mongolska, kde pracoval na stavbách. Tři roky pak ještě pracoval v továrně na Sibiři, než se z něj stal dopravní policista. O tuto práci v roce 1989 přišel.
Pak přišlo jeho "probuzení". Torop založil Církev poslední vůle, do které se postupně přidávali lidé nejen z Ruska, ale i z celé Evropy nebo Austrálie. Společně žijí v odlehlém místě na Sibiři v Krasnojarském kraji.
S Toropem v roce 2002 hovořil reportér britského deníku The Guardian. Jeho sekta kombinuje praktiky z více náboženství, například z buddhismu nebo taoismu. Velký vliv mají také přírodní prvky.
Následovatelé Toropa proto například nosí strohé oblečení, modlí se při zvuku zvonu, dodržují různé náboženské obřady, nesmí v komunitě používat peníze a jsou povinně vegani. Zvířata kult ani nechová. Lidé také nesmí kouřit, pít a nadávat.
Místo Vánoc narozeniny zakladatele
Církev má rovněž vlastní kalendář, který začíná rokem, kdy se Torop narodil. V kalendáři chybí Vánoce, následovníci ale slaví ročně dva velké svátky: 14. ledna mají hostinu u příležitosti narozenin svého zakladatele, ten největší pak přichází 18. srpna, kdy údajně "Ježíš ze Sibiře" poprvé vedl kázání.
"Všechno je tu zakázané. Nemáme dovoleno dělat nic, jen se zamilovat," popsala před lety britskému deníku pravidla komunity tehdy 28letá matka tří dětí, která v sektě žila od svých 18 let. Mezi členy patří muzikanti, herci, učitelé, lékaři nebo také bývalý armádní důstojník i například vysoký činitel běloruské státní železniční společnosti. Ti často zanechali celý svůj život i rodinu a přidali se k Toropovi.
Russian authorities arrested a former police officer who claims to be the #reincarnation of #Jesus and has run a cult based in the depths of Siberia for the past 30 yrs. Helicopters and armed officers stormed the communities run by Sergei Torop, known as Vissarion #NewsBurstLive pic.twitter.com/0BEj9FDeT1
— 𝔻𝕚𝕤𝕔𝕝𝕠𝕤𝕦𝕣𝕖 ℕ𝕖𝕨𝕤 🔅 (@2016Disclosure) September 22, 2020
Britský deník zároveň upozorňuje ještě na jinou verzi Toropova příběhu o "probuzení". Nejprve se prý za Ježíše neoznačoval a prohlašoval, že Ježíš jen pozoruje Zemi z oběžné dráhy a že Rusku vládne Panna Marie. Později verzi změnil a prohlásil se za jeho reinkarnaci.
"Je to velmi komplikované. Ale abych to zjednodušil, ano, jsem Ježíš Kristus," vysvětloval před lety reportérovi. "Nejsem Bůh. Je chyba dívat se na Ježíše jako na Boha. Ale jsem živoucí slovo otce Boha. Cokoliv chce Bůh říct, řekne mým prostřednictvím," dodával.