Půl milionu Rumunů zůstává v ulicích. Po stažení sporného zákona žádají i demisi vlády, tlak narůstá

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2017 22:04
Kontroverzní nařízení o beztrestnosti některých korupčních činů rumunská vláda v neděli po masivních demonstracích zrušila. Informuje o tom agentura Reuters. Na protest proti zákonu vyšlo do ulic Bukurešti v neděli přes 300 tisíc lidí, v celém Rumunsku pak půl milionu. Protesty, které nařízení vyvolalo, byly největší od pádu režimu Nicolae Ceausesca v roce 1989. O plánovaném zrušení nařízení informoval už v sobotu premiér Sorin Grindeanu. Představa kabinetu, že úřady nebudou stíhat řadu korupčních skutků, vyvolala odmítavou reakci také od Evropské komise a prostřednictvím ambasád v Bukurešti i od několika států v čele s USA, Německem a Francií.
Na 300 tisíc lidí protestovalo v neděli v Bukurešti proti vládě.
Na 300 tisíc lidí protestovalo v neděli v Bukurešti proti vládě. | Foto: Reuters

BukurešťRumunská vláda na nedělním mimořádném zasedání zrušila kontroverzní nařízení o beztrestnosti některých korupčních trestných činů a zneužívání úředního postavení. Oznámila to televize Digi24. Kabinet kvůli tomuto záměru v posledních dnech čelil rozsáhlým demonstracím v Bukurešti i v dalších rumunských městech. Stažení dekretu ale demonstranty neuspokojilo a desetitisíce lidí dál v ulicích požadují demisi vlády. Podle rumunských médií vyšlo v neděli do ulic po celém Rumunsku celkem půl milionu lidí, což je nejvíce od počátku současných protestů.

Vláda Sorina Grindeanua hodlá zveřejnit dokumentaci o diskusi, která přijetí kontroverzního nařízení předcházela. Grindeanu už v sobotu prohlásil, že nařízení nebylo špatné, ale že se ho nepodařilo občanům dostatečně vysvětlit.

Premiér rovněž oznámil, že bude chtít do debaty o reformě justičního systému zapojit veřejnost, jejíž část se proti nařízení kabinetu postavila. Zároveň ale Grindeanu řekl, že vláda vypracuje nový návrh zákona, který tentokrát předloží k posouzení parlamentu. V zákonodárném sboru má přitom vláda pohodlnou většinu.

V Bukurešti a v dalších rumunských městech se v neděli sešly statisíce demonstrantů. Do metropole přijela protestovat také řada lidí z venkova, uvedla agentura DPA. Podle večerních informací rumunských médií na Vítězné náměstí, kde je i sídlo rumunské vlády, dorazilo přes 300 tisíc demonstrantů. Desetitisícové protivládní protesty se konaly například také ve městech Kluž, Temešvár, Jasy či Brašov.

Protesty, které nařízení vyvolalo, byly největší od pádu režimu Nicolae Ceausesca v roce 1989.

Menší demonstrace na podporu protestujících v Rumunsku se v neděli konaly i před rumunskými ambasádami v sousedním Bulharsku a Moldavsku.

Kromě části rumunské veřejnosti se proti spornému dekretu postavil především prezident Klaus Iohannis, který podal stížnost k ústavnímu soudu. Před jeho sídlem se v neděli konala jedna z menších demonstrací podporovatelů současné vlády, které se zúčastnilo několik stovek lidí.

Znepokojení nad krokem Grindeanuova kabinetu ve středu dala najevo i Evropská komise a prostřednictvím svých velvyslanectví v Bukurešti i některé státy včetně USA, Německa a Francie.

Dekret vláda původně schválila ve zrychleném řízení, které nevyžaduje souhlas parlamentu. Měl zbavit trestnosti některé dosavadní trestné činy, včetně případů zneužití úřadu s finanční škodou menší než 200 tisíc lei (asi 1,2 milionu Kč). Vláda, která mimo jiné argumentovala potřebou reagovat na situaci v přeplněných věznicích, zároveň přijala návrh zákona, který umožňoval upustit od výkonu trestu vězení u některých dalších trestných činů. S tímto opatřením by ale musel vyslovit souhlas parlament.

Jedním z mnoha politiků, kteří by ze sporného nařízení profitovali, by byl předseda vládní sociální demokracie Liviu Dragnea. Zastavilo by totiž probíhající soudní proces, v němž šéf socialistů čelí obvinění ze zpronevěry státních peněz. Dragnea se nemohl stát sám premiérem kvůli tomu, že byl dříve odsouzen za volební podvody a podplácení.

 

Právě se děje

Další zprávy