Rumunská opozice prý má důkazy o zfalšování voleb

Martin Novák Zahraničí Reuters Martin Novák, Zahraničí, Reuters
7. 12. 2009 13:10
V prezidentských volbách těsně zvítězila dosavadní hlava státu Traian Basescu
Traian Basescu na předvolebním mítinku. Vlajka s dírou uprostřed byla symbolem revoluce v roce 1989. Povstalci z ní vystříhávali komunistický znak.
Traian Basescu na předvolebním mítinku. Vlajka s dírou uprostřed byla symbolem revoluce v roce 1989. Povstalci z ní vystříhávali komunistický znak. | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunské prezidentské volby vyhrál s největší pravděpodobností dosavadní prezident Traian Basescu.

Dnes ráno po sečtení všech volebních lístků tamní úřady zveřejnily, že Basescu získal 50,37 procent hlasů. Pro jeho levicového protikandidáta Mirceu Geoanu hlasovalo 49,83 procent voličů.

Průzkumy před volebními místnostmi podle rumunské veřejnoprávní televize přitom ještě včera naznačovaly, že by tomu mohlo být naopak. Geoana podle včerejších průzkumů vedl o necelé procento hlasů.

Výsledky znamenají, že premiérem Rumunska se nestane příslušník německé etnické menšiny. Pokud by totiž zvítězil Geoana, byl připraven jmenovat premiérem Klause Johannise. Ten je potomkem německých přistěhovalců, kteří přišli s vlnou imigrantů do dnešního Rumunska v 19. století.

Sociálnědemokratická strana nicméně před polednem oznámila, že má důkazy o zfalšování výsledků voleb a vítězství Basesca odmítla uznat. Právě sociální demokraté nominovali na prezidenta Geoanu.

Jedenapadesátiletý Mircea Geoana.
Jedenapadesátiletý Mircea Geoana. | Foto: Reuters

Dva vítězové

O tom, jak dramatické bylo sčítání konečných výsledků, svědčil i fakt, že krátce po zavření volebních místností se za vítěze prohlásili oba kandidáti. Zatímco Geoana před svými příznivci oznámil, že vyhrál, Basescu prohlásil, že "správné sečtení hlasů" ukázalo, že jej porazil.

Případné tahanice o to, kdo vyhrál, by mohly rozkolísat rumunské hospodářství.

A to v době, kdy tamní ekonomika po letech růstu poklesla o osm procent, propuštění ze zaměstnání hrozí statisícům lidí a vláda vyjednává s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o půjčce ve výši dvaceti miliard dolarů.

Volby se konají téměř dvacet let poté, co Rumuni během povstání v roce 1989 svrhli komunistický režim. Více než tisíc lidí tehdy při jediné krvavé revoluci ve východním bloku zahynulo, Ceaušesku a jeho manželka byli popraveni.

Foto: Aktuálně.cz

Druhý střet

Sociální demokrat Mircea Geoana dostal v prvním kole o 1,29 procenta méně než úřadující hlava státu Traian Basescu.

Ve druhém kole spoléhal na hlasy od voličů jiných kandidátů, kteří nepostoupili z kola prvního.

Geoana sliboval, že nepřistoupí na příliš tvrdé podmínky MMF a nezruší 150 tisíc pracovních míst ve státním sektoru. Jeho přebujelost je ale už dlouho předmětem kritiky: ve státní sféře je zaměstnána až třetina veškeré rumunské pracovní síly.

Podle Geoany Rumunsko potřebuje především podpořit malé a střední podniky. Chce také rozjet rozsáhlou výstavbu bytů.

Daně nechce zvyšovat, zatímco jeho soupeř Basescu je chce od roku 2011 snižovat. Bývalý námořní kapitán Basescu chce, aby státní sektor výrazně zeštíhlel, a prosazuje mimořádně úsporný rozpočet pro příští rok.

Mítink na podporu sociálního demokrata Mircea Geoany ve městě Pitesti.
Mítink na podporu sociálního demokrata Mircea Geoany ve městě Pitesti. | Foto: Reuters

Geoana je zkušeným diplomatem. Byl velvyslancem v USA a také předsedou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Podle něj je třeba provádět rozumnou sociální politiku, protože životní úroveň v Rumunsku je o více než polovinu nižší, než je průměr Evropské unie. Hůře jsou na tom z evropské sedmadvacítky jen Bulhaři.

Basescu i Geoana se už jednou ve volbách střetli. V roce 2000 oba kandidovali na starostu Bukurešti. Tehdy vyhrál Basescu.

 

Právě se děje

Další zprávy