V Rumunsku padla vláda, ekonomové věští další potíže

Zahraničí Zahraničí
1. 10. 2009 15:50
Sociálnědemokratičtí ministři rezignovali "ze solidarity" k ministru vnitra Danu Nicovi
Odcházející ministr vnitra Dan Nica.
Odcházející ministr vnitra Dan Nica. | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunští sociální demokraté (PSD) opustili levicovou koaliční vládu kvůli výměně na postu ministra vnitra, který tato strana doposud zastávala. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

V listopadu čekají zemi prezidentské volby a centrističtí liberální demokraté (PD-L), koaliční partneři PSD, se tak mohou pokusit několik týdnů vládnout sami. Vše bude nicméně záležet na tom, zda si zajistí podporu dosavadní opozice, píše agentura Reuters.

Rumunsko prochází politickou krizí, která se vystupňovala ve chvíli, kdy premiér Emil Boc nečekaně odvolal ministra vnitra Dana Nicu z PSD a prosadil, že na postu ho nahradí prozatímní ministr vnitra z řad jeho PD-L Vasile Blaga.

Boc odvolal dosavadního ministra vnitra za údajnou neschopnost vypořádat se s kriminalitou a kvůli tomu, že před týdnem připustil možnost podvodů v nadcházejících prezidentských volbách, které se uskuteční 22. listopadu.

Nominace Vasilea Blagy je však v rozporu s koaliční dohodou s partnerskou PSD, která očekávala, že tento ministerský post obsadí její kandidát.

Jde o velmi vlivný resort, pod který například spadá vnitřní zpravodajská služba a který má na starosti organizaci prezidentských voleb. Má skoro 200 tisíc zaměstnanců, napsala agentura AP.

Podle předsedy PSD Dana Mircey Geoany rezignovali sociálnědemokratičtí ministři "ze solidarity" k ministru vnitra Danu Nicovi. Rumunský prezident Traian Basesku, který je napojen na PD-L, Nicovu výpověď ve čtvrtek schválil.

"Všichni ministři PSD na Nicovu podporu oznamují svou rezignaci," řekl reportérům Mircea Geoana, šéf PSD po svolání naléhavé schůze. "Prezidentovi se podařilo odstartovat politickou krizi," dodal.

Foto: Aktuálně.cz

Bocovi liberální demokraté (PD-L) na rozdíl od sociálních demokratů podporují kandidaturu současného prezidenta Traiana Baseska.

Nicovo prohlášení z minulého týdne si mnozí vyložili jako obvinění Bocovy strany ze snah zfalšovat hlasování. Rumunsko prochází hlubokou ekonomickou recesí a kvůli tomu, aby mělo na výplaty zaměstnanců ve státním sektoru, musela vláda požádat Mezinárodní měnový fond o půjčku ve výši 20 miliard eur.

V uplynulých týdnech v zemi protestovali a stávkovali železničáři, soudci i někteří státní zaměstnanci a podle ekonomů by bylo pro menšinovou vládu dodržet podmínky stanovené MMF velice těžké.

"Je velmi brzy a jeden by měl být opatrný a neuchylovat se k příliš rychlým závěrům. Ale samozřejmě je třeba se zamyslet nad tím, jak se menšinová vláda, pokud ji dostaneme, bude moci dále držet  programu MMF," řekl Reuters analytik banky Barclays Capital.

 

Právě se děje

Další zprávy