Rumunská vláda dopadla jako česká. Padla

Naďa Straková
13. 10. 2009 15:40
Z 258 poslanců jich 176 hlasovalo proti současné menšinové vládě Emila Boca
Vláda premiéra Emila Boca nevydržela ani do konce měsíce.
Vláda premiéra Emila Boca nevydržela ani do konce měsíce. | Foto: Reuters

Bukurešť - Vratká menšinová vláda v Rumunsku nevydržela a padla. Centrističtí liberální demokraté (PD-L) dnes nezískali podporu v hlasování o důvěře.

Z 258 poslanců jich 176 hlasovalo proti současné menšinové vládě, kterou počátkem října opustili sociální demokraté (PSD). Ti také vyvolali dnešní hlasování o důvěře.

PSD z vlády odešli kvůli výměně ministra vnitra. Současný premiér Emil Boc nečekaně z tohoto velmi vlivného postu odvolal Dana Nicu z PSD a prosadil, že na postu ho nahradí prozatímní ministr vnitra z řad jeho PD-L Vasile Blaga.

Emil Nica byl podle slov premiéra neschopný vypořádat se s kriminalitou. Navíc před měsícem připustil možnost podvodů v nadcházejících prezidentských volbách, které se mají uskutečnit 22. listopadu.

Nominace Blagy na post ministra byla v rozporu s partnerskou dohodou s PSD. Podle ní tento post měl opět obsadit kandidát z jejich řad.

Jde o velmi vlivný resort, pod který například spadá vnitřní zpravodajská služba a který má na starosti organizaci prezidentských voleb. Má skoro 200 tisíc zaměstnanců.

Rumunsko prochází hlubokou ekonomickou recesí a kvůli tomu, aby mělo na výplaty zaměstnanců ve státním sektoru, musela vláda požádat Mezinárodní měnový fond o půjčku ve výši 20 miliard eur.


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy