Rumsfeld Vietnamcům: Máme vás rádi

Martin Novák Martin Novák
5. 6. 2006 13:34
Hanoj - Americký ministr obrany Rumsfeld přijel do Vietnamu. Z někdejšího nepřítele, který ve válce připravil o život 58 tisíc Američanů, se stal důležitý spojenec.
Donald Rumsfeld na dnešní prohlídce proslulého Chrámu literatury v Hanoji.
Donald Rumsfeld na dnešní prohlídce proslulého Chrámu literatury v Hanoji. | Foto: Reuters

Washington a Hanoj mají společnou obavu. Tou je rostoucí vojenská síla Číny a její sílící vliv v Asii. Pro Vietnam je Čína historickým rivalem, v roce 1979 se obě země dokonce střetly v ozbrojeném konfliktu.

Ani fakt, že se v obou zemích dostaly k moci komunistické strany, tradiční nepřátelství nezahladilo, přestože Čína krátce poskytovala Vietnamcům vojenskou pomoc v době války s USA.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

USA a VIETNAM

 

 

1964 - USA začínají vojensky podporovat Jižní Vietnam proti Severnímu.

1975 - Severovietnamští komunisté vítězí, sjednocují zemi.

1992 - Americká vláda zmírňuje obchodní embargo vůči Vietnamu.

1994 - Zrušení amerického embarga.

2000 - Prezident Bill Clinton na návštěvě Hanoje.

2004 - United Airlines provozují od konce války první přímé letecké spojení mezi USA a Vietnamem.

2006 - Podpis obchodní dohody mezi USA a Vietnamem, který umožní asijské zemi vstup do WTO.

 

Spokojený Pentagon

Rumsfeld byl přijat v Hanoji se všemi poctami, prohlédl si historické památky. Je to jeho druhá návštěva metropole někdejšího nepřítele, poprvé tam byl soukromě před deseti lety.

Dnešní jednání s jeho vietnamským protějškem prý byla skvělá.

"Obě strany jsou pro to, aby se naše kontakty nadále prohlubovaly," sdělil pracovník Pentagonu po Rumsfeldově setkání  s vientamským ministrem obrany Pham Van Traem.

Ve vietnamském přístavu by letos už počtvrté měla zakotvit loď amerického námořnictva. Pro Vietnamce to nepředstavuje problém, emoce vyvolané válkou odezněly.

Přijede i Bush, do mauzolea nepůjde

Do Vietnamu se chystá i prezident George Bush, v listopadu se tam zúčastní zasedání Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC). Jako první americký prezident vstoupil na půdu bývalého komunistického soka Bill Clinton už před šesti lety, Hanoj navštívila i jeho ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Vietnamci však nežádají od amerických představitelů, aby navštěvovali hanojské mauzoleum s vystaveným nabalzamovaným tělem komunistického vůdce Ho Či-mina. Evropané tam obvykle chodí, v roce 1999 mauzoleum navštívil i bývalý český premiér Miloš  Zeman.

Červený koberec pro bývalého nepřítele.
Červený koberec pro bývalého nepřítele. | Foto: Reuters

Rumsfeld ale v Hanoji nešetřil chválou, přestože USA Vietnam kritizují za nedodržování lidských práv a především za porušování svobody náboženského vyznání. Vietnamský režim  se snaží udržet si kontrolu nad buddhisty i katolickou církví, protože v nich vidí hrozbu.

"Blahopřeji vám i lidu Vietnamu za to, jakých velkých ekonomických úspěchů jste dosáhli za posledních jedenáct let," řekl americký ministr obrany vietnamskému protějšku.

USA stále chtějí zpět zmizelé vojáky 

Minulý týden podepsali zástupci obou zemí v Ho Či-minově městě (Saigonu) obchodní dohodu, která výrazně otevřela vietnamský trh americkému zboží. Podepsán byl v bývalém prezidentském paláci jihovietnamského proamerického režimu. 

Právě tam válka  v dubnu 1975 symbolicky skončila, když severovietnamské tanky prorazily bránu paláce a obklíčily ho.

Spornou otázkou zůstává dohledání ostatků padlých vojáků. USA stále pohřešují 1 805 mužů, z nich někteří přišli o život na území Kambodže a Laosu. Američané se proto snaží získat přístup do vietnamských archivů.

Ve válce zahynulo 58 tisíc Američanů a přibližně tři miliony Vietnamců.

 

Právě se děje

Další zprávy