Rozruch kolem čínských knedlíčků zasáhl i Japonsko

rak
6. 2. 2008 18:36
Byla hromadná otrava jídlem kriminálním činem?
Foto: Reuters

Tokio/Peking - I přes loňskou masivní osvětovou kampaň, osočování a následné omluvy obchodním partnerům a hlavně desítky zpráv o jedovatých rybách, zkaženém vepřovém a žloutcích se Čína ani v novém roce nedokáže zbavit nálepky nejhoršího vývozce jídla v Asii.

Ani ne po roce na sebe znovu upoutala oblíbená místní specialita: rýžové knedlíčky. A situace je ještě vážnější než loni.

Už nejde o údajně vymyšlenou "story" místního novináře, jenž si chtěl příběhem o kontaminových knedlíčcích zajistit práci.

ČTĚTE VÍCE: Zpráva o knedlíčcích z kartónu byla podvrh

Kvůli poslednímu objevu otráveného pokrmu z rýžového těsta je Čína na nože se svým tradičním rivalem Japonskem. Deset lidí, včetně pětiletého dítěte, museli lékaři v Tokiu hospitalizovat. Jsou v kritickém stavu.

Strach o život

Japonská a čínská policie teď na případu spolupracují. Na obou stranách moře patří totiž knedlíčky k pravidelnému jídlu miliónů lidí.

Na pultech je teď Japonci neseženou. Muži zákona společně pátrají, zda nešlo o úmyslný pokus o vraždu.

"Myslím, že bychom neměli ukvapeně rozhodovat, zda šlo o kriminální čin. Nemáme zatím všechna fakta," řekl agentuře Reuters tajemník japonské vlády Nobutaka Machimura.

Stejně jako on se snaží japonskou veřejnost uklidnit i Číňané. "Vyšetřování prospěje pouze klidné zhodnocení celé situace," oznámil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Ťien-čchao.

Nespolehlivá Čína?

Podle japonského ministerstva zdravotnictví se s podezřením na problémy po snězení čínských knedlíčků ozvaly lékařům téměř čtyři tisíce lidí.

Obchody je přestaly prodávat, školy a armáda servírovat. Některé restaurace a dovozci dokonce začínají podávat žaloby.

Nejnovější knedlíčková aféra je citlivá i politicky. Na jaře do země vycházejícího slunce přijede vůbec poprvé za posledních deset let čínský prezident Chu Ťin-tchao.

 

Právě se děje

Další zprávy