Rangún/Bangkok - Barma si dnes připomněla 60. výročí vyhlášení nezávislosti na Británii.
Místo bombastických oslav, jaké byly loni vidět při stejné příležitosti například v nedaleké Malajsii, šlo však spíše o komorní záležitost.
Podle zpravodaje BBC v sousedním Thajsku se veřejnost oslav prakticky neúčastnila.
Výjimku představovalo shromáždění členů a příznivců opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) před jejím sídlem v Rangúnu, kde se sešlo na 350 lidí.
A potom pochopitelně oficiální oslavy v režii armády, která už přes 45 let zemi ne příliš úspěšně spravuje a která kdysi prosperující a bohatý stát přivedla na pokraj ekonomického kolapsu.
Generál Than Shwe se neukázal
Vojáci slavnostně vztyčili státní vlajku jak v Rangúnu, tak v novém hlavním městě Naypyidaw, kam junta předloni přesunula většinu centrálních úřadů a ministerstev.
Vrchní šéf Státní rady pro mír a rozvoj, jak si junta oficiálně říká, generál Than Shwe, se ani jedné z akcí osobně nezúčastnil, jeho zástupci ale přečetli projev, ve kterém generál vyzval k národní jednotě a disciplíně.
Země se ještě stále nevzpamatovala z loňských zářijových událostí, kdy vojenská vláda nechala brutálně potlačit masové demonstrace za obnovu demokracie v zemi.
O život tehdy přišlo podle odhadů zvláštního zmocněnce OSN nejméně 31 lidí a stovky dalších zůstávají za mřížemi.
Than Shwe tyto události v projevu přímo nezmínil, zopakoval však, že junta nadále zamýšlí realizovat svou vlastní "sedmistupňovou cestovní mapu k demokracii".
Podle kritiků je ale tento plán, který počítá s přijetím nové ústavy a vypsáním svobodných voleb pouze úhybným manévrem, jehož hlavním cílem je upevnit vedoucí úlohu armády v zemi.
Integritu procesu opakovaně kritizovala i OSN, mimo jiné i proto, že se v něm nepočítá s aktivní rolí opoziční Národní ligy pro demokracii, která přitom jasně zvítězila v posledních svobodných volbách v roce 1990.
Nepohodlný generál a jeho dcera
Than Shwe se v projevu také ani slůvkem nezmínil o hlavním hrdinovi boje za nezávislost ze 40.let, generálu Aun Schanovi, jemuž je připisován hlavní podíl na osamostatnění Barmy, přestože on sám se vyhlášení nezávislosti o půl roku nedožil.
Důvod tohoto absurdního "opomenutí" je zřejmý. Aun Schan je otcem vězněné vůdkyně NLD Aun Schan Su Ťij, kterou Than Shwe bytostně nenávidí.
Junta sice loni v říjnu mezinárodnímu společenství slíbila, že s ní bude jednat, dodnes se ale odehrály jen tři schůzky Su Ťij s vládním prostředníkem, které však nedospěly ke skutečnému zahájení dialogu s opozicí o potřebných reformách v zemi.
"Je to, jako kdyby Amerika slavila čtvrtý červenec bez zmínky o Georgi Washingtonovi," řekl v rozhovoru pro agenturu AFP Sean Turnell, expert na Barmu z Macquarie University v Austrálii.
"Pokud by ale (Than Shwe) vyzdvihl roli Aun Schana, znamenalo by to svým způsobem i chválu Aun Schan Su Ťij," vysvětlil zamlčení populárního hrdiny všech Barmánců při dnešních oficiálních oslavách Turnell.