Proč Brexit? Staří přehlasovali mladé, dělnická třída tu střední, méně kvalifikovaní ty vzdělané

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 24. 6. 2016 20:03
"Je to referendum, ve kterém byla kosmopolitní a liberální Británie přehlasována sociálně konzervativními částmi země, kterým dělá starosti imigrace,“ uvedl profesor John Curtice, expert na výzkumy veřejného mínění.
Londýnský taxikář oslavuje.
Londýnský taxikář oslavuje. | Foto: Reuters

LondýnSpojené království vypadá po referendu spíše jako rozpojené.

Staří přehlasovali mladé. Méně prosperující oblasti zvítězily nad regiony, kterým se daří. Lidé s nižší kvalifikací a nižším vzděláním porazili ty druhé.

Rozhodla obava z nekontrolované imigrace, ztráty pracovních míst, sociálních jistot.

Nejmasivnější podpora Brexitu byla v průmyslových regionech severní Anglie, ve Walesu, v malých městech střední Anglie (The Midlands). Tedy místech, kde mnozí Britové mají pocit, že se o jejich problémy vláda a takzvané elity nezajímají.

V Anglii převážili stoupenci setrvání v Unii jen v Londýně. V dalších velkých městech jich hlasovalo méně, než se očekávalo.

Například v Birminghamu těsně zvítězil tábor Leave. V Manchesteru hlasovalo pro Unii šedesát procent voličů. Méně, než se čekalo. Totéž platí pro Newcastle.

Ve Walesu bylo největší město Cardiff pro Remain, ale "zbytek" hlasoval opačně.

"Je to referendum, ve kterém byla kosmopolitní a liberální Británie přehlasována sociálně konzervativními částmi země, kterým dělá starosti imigrace,“ uvedl profesor John Curtice, expert na výzkumy veřejného mínění a analytik společnosti NatCen Social Research.

První analýzy ukazují, že pro Leave hlasovalo více tradičních voličů levicové Labouristické strany, než naznačovaly průzkumy. Předseda labouristů Jeremy Corbyn čelí kritice, že v kampani vystupoval nedostatečně na podporu setrvání v EU. Dva labourističtí poslanci Dolní Sněmovny už vyzvali k hlasování vedení strany o důvěře Corbynovi.

"Referendum ukázalo rozdělení země na dělnickou třídu a střední třídu,“ řekl BBC Radio 5 labouristický poslanec Dolní sněmovny John Mann.

Velšský politolog Peter Dorey v rozhovoru pro Aktuálně.cz ještě před hlasováním řekl, že Britové s nižší kvalifikací a nejistou sociální situací mají strach z příchodu imigrantů a berou referendum jako možnost, jak vyjádřit protest.

I proti nezaměstnanosti, vysokým nájmům a přeplněným školám. "Brexit je forma protestu proti takzvané liberální elitě, která problémy lidí buď nechápe, nebo jsou jí lhostejné,“ řekl Dorey.

Možná nejlépe to vystihl předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage: "Je to vítězství obyčejných lidí nad velkými bankami, velkým byznysem a velkou politikou."

Extrémní rozdíly jsou mezi věkovými skupinami. Podle agentury YouGov s věkem rostla podpora Brexitu.

75 procent nejmladších voličů do čtyřiadvaceti let podpořilo setrvání v Evropské unii. Ve skupině od pětadvaceti do devětačtyřiceti let stále vítězilo Remain s 56 procenty.

Pak ale nastává obrat. Skupina od padesáti do čtyřiašedesáti let hlasovala pro Unii jen 44 procenty a důchodci nad pětašedesát let jen 34 procenty.

Premiér David Cameron přitom odmítal, aby hlasovací právo v referendu měli i Britové, kteří dovršili šestnáct let.

Vypovídající je výsledek také ve Skotsku. 62 procent hlasujících Skotů bylo pro Remain. Tím se otevírají dveře k dalšímu skotskému referendu o vystoupení z Británie, ačkoliv vzhledem k ekonomickému propojení s Anglií to může pro Skotsko znamenat hospodářské problémy.

 

Právě se děje

Další zprávy