Venice (Florida) - Ropa, která z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu uniká od 20. dubna, dál rychlostí dva až tři miliony litrů za den zamořuje vodu oceánu a následně i pobřeží.
Těžařské firmě British Petroleum (BP) se nezdařil další pokus, jak ekologickou katastrofu, podle vyjádření prezidenta Baracka Obamy "největší v dějinách USA", zastavit.
Kvůli větru se navíc ropná skvrna o rozloze větší než Česká republika pohnula směrem k pobřeží států Alabama a Mississippi, kde může napáchat další velmi vážné škody. Zatím ke břehům dopluly "jen" chuchvalce dehtu.
Doposud už ropa zasáhla asi 240 kilometrů pobřežních mokřin státu Louisiana, kde vážně narušila tamní ekosystém. Pokud se ale opět změní vítr, hrozí podle amerických oceánografů a meteorologů, že ropa zasáhne celý pás pobřeží od Louisiany až po Floridu, Mexiko a Kubu.
Kolik ropy do moře ještě unikne, nikdo netuší.
Po bahně to zkusí s roboty
Zatím poslední a nejnadějnější pokus pracovníků těžební společnosti o ucpání vrtu zvláštní směsí bahna a zahušťovací emulze o víkendu zkrachoval.
A tak se BP uchylí k dalšímu pokusu, jehož výsledek je rovněž nejasný.
Experti zkusí prostřednictvím podmořských robotů na dálku odříznout poškozenou část stoupacího potrubí vrtu a nasadit na ně nový ventil. Pokud by se to skutečně podařilo, většinu unikající suroviny by mělo být možné jímat do přistavených tankerů na hladině. Během samotné operace však bude unikat ještě o pětinu ropy více než nyní.
Bude další z mnoha pokusů úspěšný? Podle výkonného ředitele BP Roberta Dudleyho to bude zřejmé koncem tohoto týdne. V případě, že se operace ani tentokrát nezadaří, je možné, že zaberou až postranní vrty. Na těch se sice už pracuje, jejich dokončení se ale může protáhnout až do srpna.
Akcie BP letí dolů
Problémy s vrtem pomalu, ale jistě ukrajují i hodnotu společnosti British Petroleum. Hned poté, co se ukázalo, že operace s bahnitou zátkou "Top Kill" byla neúspěšná spadly akcie BP o dalších 17 procent na 4,20 libry. Tedy nejnižší hodnotu od dubna minulého roku.
Až doposud ztratily akcie BP třetinu své ceny, což se rovná celkové částce 67 miliard dolarů.
Náklady, které firmě dosud v souvislosti s likvidací škod vznikly, se už vyšplhaly na 990 milionů dolarů (téměř 21 miliard korun).
Kromě uhrazení škod British Petroleum zřejmě čekají také finanční sankce. Výše pokuty, již federální úřady těžební společnosti udělí, bude stanovena na základě množství ropy, které do Mexického zálivu unikne.
Příště se to nesmí stát
Části americké veřejnosti se však jakkoli vysoká pokuta zdá málo. Sdružení Seize BP (Vyvlastněte BP) už svolává po celých Spojených státech sérii demonstrací. Bude požadovat, aby stát zkonfiskoval majetek těžební společnosti a použil ho na náhradu vzniklých škod.
Případ bude mít rovněž dohru u trestního soudu. Americký generální prokurátor už se zabývá okolnostmi, za kterých zemřelo 11 pracovníků vrtu a možným zanedbáním bezpečnostních opatření.
V úterý večer se také prezident Obama prvně setkává se členy nově ustavené komise, jejímž cílem bude vypracovat plán změn zákonů, které by podobná pochybení měly v budoucnu eliminovat.
Co konkrétně komise doporučí, v tuto chvíli nelze předpovídat, nicméně v minulosti avizované uvolnění pravidel pro těžbu ropy u amerického pobřeží můžeme očekávat jen stěží.
Už minulý týden šéf Bílého domu nechal prodloužit moratorium na vrtný průzkum, které vyhlásil krátce po havárii, o dalších šest měsíců.