reklama
 
 

Romney ostře zkritizoval Trumpa, označil ho za podvodníka

4. 3. 2016 0:09
Podle někdejšího republikánského kandidáta Mitta Romneyho je Donald Trump podvodník a pokrytec, a pokud získá nominaci americké Republikánské strany, zvítězí v prezidentských volbách demokratka Hillary Clintonová. Romneyho vzápětí podpořil další bývalý republikánský kandidát John McCain a proti newyorskému miliardáři se postavila řada předních stranických figur. Trump naopak Romneyho zkritizoval na mítinku ve státě Maine a vyčetl mu, že v roce 2012 nedokázal porazit demokrata Baracka Obamu.

Washington - Donald Trump je podvodník a pokrytec, a pokud získá nominaci americké Republikánské strany, bude to znamenat vítězství v listopadových prezidentských volbách pro demokratku Hillary Clintonovou. Prohlásil to dnes někdejší republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney, podle kterého Trump ohrozí bezpečnost a prosperitu země.

Romneyho vzápětí podpořil další bývalý republikánský kandidát John McCain a proti newyorskému miliardáři se postavila řada předních stranických figur. Trump Romneyho zkritizoval na mítinku ve státě Maine a vyčetl mu, že v roce 2012 nedokázal porazit demokrata Baracka Obamu.

"Pokud učiníme správnou volbu, budoucnost Ameriky bude ještě lepší než minulost a lepší než přítomnost," řekl Romney na Utažské univerzitě. "Pokud ale budeme vybírat lehkomyslně, světlá budoucnost, o které jsem hovořil, nenastane," dodal.

Romney: Trump na prezidenta nemá

"Dovolte mi to říci velmi jednoduše. Pokud si my republikáni vybereme jako svého kandidáta Donalda Trumpa, naděje na bezpečnou a prosperující budoucnost se výrazně sníží," varoval Romney. Podle stanice CNN hodlá zabránit Trumpově nominaci na republikánském volebním sjezdu, kdy chce získat spolustraníky pro podporu některého z protikandidátů. Taková varianta ale může nastat jen ve chvíli, pokud by realitní magnát nezískal nadpoloviční počet republikánských delegátů během voleb v jednotlivých státech.

Trump podle Romneyho považuje americkou veřejnost za naivní. "Jeho sliby jsou stejně bezcenné jako diplom z Trumpovy univerzity," prohlásil Romney s odkazem na Trumpovu někdejší virtuální podnikatelskou školu Trump University, kvůli které realitní magnát čelí nařčením z podvodu.

"Jeho domácí politika povede k recesi. Jeho zahraniční politika učiní z Ameriky a světa méně bezpečné místo. Nemá ani temperament, ani úsudek, aby mohl být prezidentem. Jeho osobní kvality budou znamenat, že Amerika přestane být zářivým městem na vrcholu," citoval Politico z projevu.

Romney, který je hlasitým kritikem Trumpa, dále uvedl, že případná republikánská nominace pro realitního magnáta umožní Clintonové v prezidentských volbách zvítězit. "Trump se raduje z každého průzkumu veřejného mínění, který odráží to, co si o sobě myslí. Průzkumy ale rovněž říkají, že s Hillary Clintonovou prohraje," dodal.

"Jsem jediný, kdo dokáže Clintonovou porazit. Nejsem Mitt Romney, který neumí vyhrávat," ohradil se Trump na Twitteru. Také připomněl, že ještě před čtyřmi lety ho Romney prosil o podporu.

Stejným způsobem Trump hovořil na předvolebním mítinku v Portlandu. Řekl, že Romneyho slova okomentuje jen krátce, neboť je nepodstatný. Mimo jiné připomněl, že Romney neuspěl v prezidentské kampani již v roce 2008, v únoru ale odstoupil. Podle Trumpa chtěl kandidovat i letos, ale ze strachu z něj tak neučinil. Také označil Romneyho za člověka, který dokáže každý úspěch před jeho naplněním zcela zadusit.

Odpor republikánů proti Trumpovi sílí

"Sdílím obavy z Donalda Trumpa, které můj přítel a bývalý republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney dnes přednesl ve svém projevu," uvedl v prohlášení McCain. Připomněl také petici více než šedesátky republikánských expertů na zahraniční politiku a obranu proti Trumpově kandidatuře. "Chci, aby republikánští voliči věnovali velkou pozornost tomu, co naši nejlepší straničtí experti na národní bezpečnost a nejrespektovanější vůdci říkají o Trumpovi," dodal.

Proti Trumpovi se dnes podle agentury Reuters postavilo více než 90 předních republikánských figur v oblasti zahraniční politiky, mezi nimi mimo jiné někdejší šéf Světové banky Robert Zoellick či bývalý ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff.

S prohlášením vystoupil i republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Zdůraznil, že bude bránit stranu proti jakékoli prezidentské kampani, která oklamává voliče. "Pokud se bude dít něco, co bude mrzačit konzervatismus, pokud uslyším komentáře, které budou mást lidi v tom, kdo jako republikáni jsme, vystoupím proti tomu," řekl Ryan novinářům.

Ryan uvedl, že takto již zakročil tento týden v reakci na to, že rasistické hnutí Ku-Klux-Klan podpořilo Trumpa. "Hodlám mluvit o tom, kým jsem a v co věřím já a my jako republikáni v Kongresu," řekl.

Veřejnost si získala tím, jak zastávala úřad ministryně zahraničí, její popularita dosahuje šedesáti procent, říká k šancím Clintonové v boji o prezidentský post šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek | Video: Daniela Drtinová |  10:58

autor: ČTK | 4. 3. 2016 0:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama