Republikáni se děsí vítězství Trumpa. Strana je rozdělena na panikáře a odevzdané fatalisty

ČTK ČTK
1. 3. 2016 11:52
Trump je republikánským favoritem volebního superúterý, při kterém se bude rozhodovat o rozdělení republikánských nominačních delegátů v 11 amerických státech. Strana je podle amerického listu Politico rozdělena mezi panikáře a odevzdané fatalisty. Trumpův postup ve straně vyvolal zděšení a republikáni nyní zvažují, zda se s realitním magnátem smířit, nebo ho odmítnout jako osobu neslučitelnou s republikánskými zásadami. Při úterním hlasování si republikánští kandidáti proporčně rozdělí 595 delegátů. V předchozích hlasováních si jich rozdělili 133, z nichž 82 připadlo Trumpovi. K získání konečné republikánské nominace jsou zapotřebí hlasy 1237 delegátů.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Před očekávaným jasným vítězstvím Donalda Trumpa v úterním nominačním hlasování je Republikánská strana rozdělena mezi panikáře a odevzdané fatalisty.

Napsal to americký list Politico v komentáři k postojům republikánského establishmentu k vítěznému postupu nevyzpytatelného newyorského miliardáře.

Trump je označován za favorita hlasování, při němž se bude rozhodovat o rozdělení republikánských nominačních delegátů v 11 amerických státech.

Trump může vyhrát až v deseti státech

Takzvané volební superúterý by mělo upevnit Trumpovo postavení jako republikánského favorita, napsal Politico. Republikánské vedení očekává, že Trump může vyhrát až v deseti státech.

Spekulovalo se přitom, že pokud zvítězí nejméně v osmi, bude to znamenat pád nadějí jeho hlavních soupeřů Teda Cruze a Marka Rubia. Hlavně Cruz na 1. březen značně spoléhal a označoval ho za rozhodující datum. Teď se zdá, že vyhrát nad Trumpem může jen v rodném Texasu.

Republikáni budou v úterý fakticky hlasovat ve 13 státech, ale v Coloradu a Wyomingu složitý několikastupňový výběr delegátů jen začne. Na rozdíl od ostatních 11 států tu nebudou oznámeny počty delegátů pro celostátní nominační konferenci republikánů.

Republikánské primárky jsou komplikovanější, protože partajní vedení ponechává straníkům v jednotlivých státech unie větší volnost při rozhodování o volebních procedurách. Specialitou Demokratické strany jsou zase takzvaní superdelegáti, prominenti z řad stranických funkcionářů, poslanců a guvernérů, kteří nejsou povinni řídit se výsledkem primárního hlasování. Jejich prostřednictvím si vedení strany ponechává značný vliv na konečný výsledek nominace.

Tématem číslo jedna je Trump

O osudu republikánské nominace podle amerických médií v pondělí telefonicky jednalo vedení strany včetně republikánských guvernérů. Tématem číslo jedna byl Trump. Podle listu Politico jeho postup ve straně vyvolal zděšení a republikáni nyní zvažují, zda se s Trumpem smířit, nebo ho odmítnout jako osobu neslučitelnou s republikánskými zásadami.

Telefonické konzultace svolali guvernéři Susana Martinezová z Nového Mexika a Scott Walker z Wisconsinu, spolupředsedové Sdružení republikánských guvernérů. Během půlhodinové porady obhajoval guvernér z New Jersey Chris Christie své nečekané rozhodnutí podpořit Trumpa a vyjádřil přesvědčení, že realitní magnát je schopen vést zemi, napsal list Politico.

Při úterním hlasování si republikánští kandidáti proporčně rozdělí 595 delegátů. V předchozích hlasováních si jich rozdělili 133, z nichž 82 připadlo Trumpovi. K získání konečné republikánské nominace jsou zapotřebí hlasy 1237 delegátů.

 

Právě se děje

Další zprávy