Republikáni se děsí vítězství Trumpa. Strana je rozdělena na panikáře a odevzdané fatalisty

ČTK ČTK
1. 3. 2016 11:52
Trump je republikánským favoritem volebního superúterý, při kterém se bude rozhodovat o rozdělení republikánských nominačních delegátů v 11 amerických státech. Strana je podle amerického listu Politico rozdělena mezi panikáře a odevzdané fatalisty. Trumpův postup ve straně vyvolal zděšení a republikáni nyní zvažují, zda se s realitním magnátem smířit, nebo ho odmítnout jako osobu neslučitelnou s republikánskými zásadami. Při úterním hlasování si republikánští kandidáti proporčně rozdělí 595 delegátů. V předchozích hlasováních si jich rozdělili 133, z nichž 82 připadlo Trumpovi. K získání konečné republikánské nominace jsou zapotřebí hlasy 1237 delegátů.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Před očekávaným jasným vítězstvím Donalda Trumpa v úterním nominačním hlasování je Republikánská strana rozdělena mezi panikáře a odevzdané fatalisty.

Napsal to americký list Politico v komentáři k postojům republikánského establishmentu k vítěznému postupu nevyzpytatelného newyorského miliardáře.

Trump je označován za favorita hlasování, při němž se bude rozhodovat o rozdělení republikánských nominačních delegátů v 11 amerických státech.

Trump může vyhrát až v deseti státech

Takzvané volební superúterý by mělo upevnit Trumpovo postavení jako republikánského favorita, napsal Politico. Republikánské vedení očekává, že Trump může vyhrát až v deseti státech.

Spekulovalo se přitom, že pokud zvítězí nejméně v osmi, bude to znamenat pád nadějí jeho hlavních soupeřů Teda Cruze a Marka Rubia. Hlavně Cruz na 1. březen značně spoléhal a označoval ho za rozhodující datum. Teď se zdá, že vyhrát nad Trumpem může jen v rodném Texasu.

Republikáni budou v úterý fakticky hlasovat ve 13 státech, ale v Coloradu a Wyomingu složitý několikastupňový výběr delegátů jen začne. Na rozdíl od ostatních 11 států tu nebudou oznámeny počty delegátů pro celostátní nominační konferenci republikánů.

Republikánské primárky jsou komplikovanější, protože partajní vedení ponechává straníkům v jednotlivých státech unie větší volnost při rozhodování o volebních procedurách. Specialitou Demokratické strany jsou zase takzvaní superdelegáti, prominenti z řad stranických funkcionářů, poslanců a guvernérů, kteří nejsou povinni řídit se výsledkem primárního hlasování. Jejich prostřednictvím si vedení strany ponechává značný vliv na konečný výsledek nominace.

Tématem číslo jedna je Trump

O osudu republikánské nominace podle amerických médií v pondělí telefonicky jednalo vedení strany včetně republikánských guvernérů. Tématem číslo jedna byl Trump. Podle listu Politico jeho postup ve straně vyvolal zděšení a republikáni nyní zvažují, zda se s Trumpem smířit, nebo ho odmítnout jako osobu neslučitelnou s republikánskými zásadami.

Telefonické konzultace svolali guvernéři Susana Martinezová z Nového Mexika a Scott Walker z Wisconsinu, spolupředsedové Sdružení republikánských guvernérů. Během půlhodinové porady obhajoval guvernér z New Jersey Chris Christie své nečekané rozhodnutí podpořit Trumpa a vyjádřil přesvědčení, že realitní magnát je schopen vést zemi, napsal list Politico.

Při úterním hlasování si republikánští kandidáti proporčně rozdělí 595 delegátů. V předchozích hlasováních si jich rozdělili 133, z nichž 82 připadlo Trumpovi. K získání konečné republikánské nominace jsou zapotřebí hlasy 1237 delegátů.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy