* Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Američané budou nového prezidenta volit už 6. listopadu. Aktuálně.cz sleduje střípky (nejen) ze souboje Obamy a Romneyho ve volebním deníku, jenž vychází každý pracovní den odpoledne.
Severní Karolína je naše...
Podle průzkumů z posledních týdnů to vypadá, že vítězství v Severní Karolíně má Mitt Romney v kapse. A tak se republikáni přesouvají do jiného klíčového státu, který je pro úspěch v listopadových volbách životně důležitý - Ohia. Jak napsal server CNN, míří tam nejen klíčoví hráči, jako například mluvčí kampaně Robert Reid, ale i značná část peněz. "Zajímavé je, že Republikánská strana opouští Severní Karolínu v den, kdy začíná předčasné hlasování," komentoval to na Twitteru Ben LaBolt, mluvčí štábu Baracka Obamy.
...Hurá do Ohia
Mimochodem, co se předběžného hlasování v Ohiu týče, republikáni si věří, byť v něm před čtyřmi lety dostali od demokratů na frak. Letos ale první odhady vypadají slibněji. Jen během středy byl poměr hlasů 29 ku 36, což je podstatně lepší než 22 ku 42 v roce 2008. Pomoci by jim mohlo i rozhodnutí, že obyvatelé státu budou moci hlasovat i během prvního listopadového víkendu, čili jen pár dnů před oficiálním otevřením volebních místností.
Kampaň ve fotografiích:
Obama vyložil Bushovy karty
Ačkoliv by pro něj Barack Obama zřejmě nenašel dobrého slova, v předvolebním boji se jeho strategie hodí. Řeč je o Georgi W. Bushovi. Druhá debata, kdy došlo na útok v Libyi, totiž ukázala, že když je současný prezident v úzkých, zabrnká na vlastenecké cítění, poznamenává server Slate. A to stejně, jako jeho předchůdce v roce 2004, kdy byl pod palbou kritiky kvůli válce v Iráku.
Ona taktika by se podle serveru Slate dala shrnout do sedmi bodů:
1. Já jsem ten, kdo vítá rakve. ("Nikdo se nestrachuje o bezpečí Američanů tak jako já.")
2. Věřte mi, protože to říkám.
3. Důležitá je odplata. ("Zjistíme, kdo to udělal a chytneme je.")
4. Vezmu to k nepříteli. ("Řekl jsem, že půjdeme po Al-Káidě a bin Ládinovi, a taky jsme šli.")
5. Dobře, nebo špatně, jsem odhodlaný. ("Ne všichni souhlasí s tím, co udělám, ale když dojde na naši národní bezpečnost, říkám, co si myslím.")
6. Zpochybňování mé věrohodnosti je odporné.
7. Můj soupeř politikaří o národní bezpečnosti.
Mitt má krásnou Ann, Barack Billa
Posledních pár měsíců si jdou nesmiřitelně po krku, ale aspoň pro čtvrteční večer vyvěsili bílou vlajku příměří. Setkali se totiž na tradiční charitativní galavečeři Al Smith Dinner, kterou co čtyři roky pořádá newyorský arcibiskup. A ač to nikdo nečekal, Obama i Romney stříleli vtipy doslova od boku.
"V druhé televizní debatě jsem byl tak aktivní, protože jsem byl odpočatý po dlouhém šlofíku během té první," zhodnotil Obama sebekriticky, ale s nadhledem svůj výkon. Zacílil ale i na soupeře. "Dneska jsem nakupoval v pár obchodech v centru New Yorku, guvernér mezitím pár obchodů koupil," vzal si na paškál Romneyho majetek, jenž je odhadován na čtvrt miliardy dolarů.
"Já mám svou nádhernou ženu Ann, prezident Billa Clintona," odrazil smeč někdejší guvernér Massachusetts. A popsal i hypotetickou radu, kterou by Barack Obama dal papeži Benediktu XVI.: "Ať je problémem cokoliv, prostě to hoďte na Jana Pavla II." Narážel tak na fakt, že během posledních let svaloval prezident vinu na svého předchůdce.