New York / Mexico City - Jeden z nejhledanějších zločinců a dvojnásobný držitel Oscarů? Svět o víkendu obletěla zpráva o rozhovoru mezi Joaquínem Guzmánem, přezdívaným Prcek, a americkým hercem Seanem Pennem.
Dvojice se sešla loni po narkobaronově útěku z přísně střeženého vězení. A hvězda Hollywoodu od něj posléze na dálku získala rozhovor, který v sobotu zveřejnil časopis Rolling Stone.
Na časopis i herce se valí vlna kritiky a mexické úřady chtějí amerického herce vyslechnout.
Mexické vládní zdroje nicméně uvedly, že rozhovor byl jedním z faktorů, který přispěl k dopadení Guzmána. Interview dohodla mexická herečka Kate Del Castillová, která hrála mexickou drogovou královnu ve známém televizním seriálu. Guzmán byl v kontaktu s herci a producenty, protože se chystal natočit autobiografický film.
Míváte nějaké sny?
Dlouhý a místy nesouvislý text je nyní terčem posměchu na sociálních sítích. V rozhovoru se Penn mimo jiné ptá Guzmána, zda se domnívá, že je odpovědný za vysokou míru drogové závislosti ve světě. "Ne, to není pravda, protože až nastane den, kdy odejdu ze světa, nijak se nezmenší," odpovídá Guzmán.
Líčí také své dětství v chudé rodině či pěstování marihuany na počátku své dráhy drogového překupníka. Prohlašuje rovněž, že drogy v mládí vyzkoušel, ale posledních 20 let je nepožil a nikdy se na nich nestal závislým.
Především ale vyvolává etické otázky: Jak se mohl Penn tajně sejít s jedním z nejhledanějších mužů planety? Překročil hranice novinářské etiky, když článek předložil Guzmánovi ke schválení? Trivializoval Penn Guzmánovu vražednou minulost, když mu položil otázky typu: "Míváte nějaké sny?" nebo: "Kdybyste mohl, změnil byste svět?"
Mluvčí časopisu Rolling Stone na žádosti o vyjádření zatím nereagovala, dodala agentura AP.
Autorizace narkobaronem
Pennův článek vyšel devět měsíců poté, co musel časopis Rolling Stone stáhnout pochybný příběh o hromadném znásilnění na večírku bratrstva Virginské univerzity. Časopis byl tehdy ostře kritizován za to, že se spolehl na líčení údajné oběti a neprověřil informace z dalších zdrojů. Bratrstvo, jeho bývalí členové i správce univerzity list žalovali o desítky milionů dolarů.
Penn v časopise Rolling Stone připustil, že Guzmán žádal, aby mohl článek před otištěním schválit, ovšem tvrdí, že po přečtení nepožádal o žádnou změnu.
"Umožnit jakémukoli zdroji kontrolu nad obsahem příběhu je neomluvitelné. Fakt předem sjednané autorizace diskredituje celý článek bez ohledu na to, zda dotyčný požádal nebo nepožádal o provedení změn," řekl Andrew Seaman, šéf etického výboru Společnosti profesionálních novinářů.
"Autor, který je v tomto případě hercem a aktivistou, mohl napsat příběh v příznivějším světle a pominout nelichotivá fakta, aby se vyhnul zamítnutí celého materiálu," dodal.
Oscarový herec Sean Penn, který hrál mimo jiné i drogového dealera ve filmu z roku 1985 Dravec a feťák, není na poli novinařiny nováčkem. V roce 2002, kdy Spojené státy hrozily válkou proti Saddámu Husajnovi v Iráku, tuto zemi navštívil a setkal se s vysokými představiteli země.
Mluvil také s takovými zahraničními kritiky Spojených států, jako je Fidel Castro na Kubě či zesnulý venezuelský vůdce Hugo Chávez.