Narkobaron "Prcek" je zpátky ve vězení, odkud utekl. Mexiko ho chce vydat do USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2016 22:22
Neblaze proslulý mexický drogový boss uprchl z vězení loni v červenci, když se prokopal kilometr a půl dlouhým tunelem. Byl to již jeho druhý útěk. Policie ho zadržela v pátek v jeho rodné provincii díky tomu, že o sobě natáčel autobiografický film. Navzdory původním informacím ho mexické úřady chtějí vydat do USA.
Vojáci odvádějí Joaquína Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek).
Vojáci odvádějí Joaquína Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek). | Foto: Reuters

Mexico City - Mexický drogový boss Joaquín Guzmán, přezdívaný Prcek, se vrátil do stejné věznice s nejvyšší ostrahou, odkud loni v červenci uprchl.

Oznámila to mexická generální prokurátorka Arely Gómezová poté, co byl Guzmán v pátek znovu zadržen.

Narkobaron byl do vězení Antiplano přepraven vrtulníkem, napsala agentura AP.

Podle agentur mexické úřady daly zároveň najevo odhodlání jej vydat Spojeným státům, které ho viní mimo jiné z praní špinavých peněz.

Mexická prokuratura slíbila, že bude na jeho případu v tomto ohledu pracovat, jak nejrychleji to půjde. Vězeň by tak mohl být deportován zřejmě do poloviny roku, pokud záležitost nezdrží právníci.

Natáčel film o sobě

Jednašedesátiletý Guzmán, jehož drogový kartel Sinaloa kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem v USA, utekl loni 11. července 1,5 kilometru dlouhým tunelem, který vedl ze sprchy v jeho cele do rozestavěného domu v polích.

V pátek byl zatčen ve svém rodném státě Sinaloa, ve městě Los Mochis. Příslušníci mexického vojenského námořnictva ho původně chtěli zadržet při páteční ranní razii v tomto městě, ale Guzmánovi se podařilo uniknout stokou. Později byl ale dopaden, když se snažil z města ujet automobilem, sdělila mexická vláda.

V pátek večer místního času (v sobotu ráno SEČ) byl Guzmán posazen do vrtulníku směřujícího do stejné věznice, z níž v červenci utekl. Generální prokurátorka uvedla, že se Guzmána povedlo úřadům vystopovat mimo jiné proto, že natáčel autobiografický film.

Guzmán, který má přezdívku El Chapo (prcek) kvůli své výšce 168 centimetrů, byl v Mexiku odsouzen již v 90. letech ke dvaceti letům za vraždu a obchod s drogami. Už v lednu 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou v dodávce vozící prádlo z prádelny. Tehdy byl na útěku 13 let, než byl dopaden v únoru 2014.

O vydání Guzmána žádají Spojené státy, které ho viní mimo jiné z praní špinavých peněz. Pravděpodobnost, že bude vydán, je ale podle agentur malá.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy