Do řešení uprchlické krize v Evropě se zapojila armáda. Dvě země EU - Maďarsko a nově též Slovinsko - se ji rozhodly nasadit k ostraze hranic. Vojáci se s běženci potkávají i v jiných státech. Mají však omezené pravomoce, většinou asistují policejním a jiným složkám. Tak jako při přírodních katastrofách.
Česká republika
Česká armáda má kvůli migrační krizi v permanentní pohotovosti 650 vojáků ve vojenských objektech poblíž některých hraničních přechodů s Rakouskem. Jsou do 120 minut připraveni pomáhat policii, například mohou monitorovat situaci nebo hlídkovat.
Na konci září se do akce na česko-rakouské hranici - zatím cvičně - zapojilo celkem 500 policistů a 300 vojáků. Podle ministra vnitra Milana Chovance cvičení ukázalo, že republika je na případný nápor migrantů připravena, čas nezbytný k nasazení sil na hranici se ale musí zkrátit.
Od poloviny října navíc střeží čeští vojáci schengenskou hranici v Maďarsku. Jde zejména o řidiče a obsluhu techniky. Maďarské armádě budou pomáhat při převozu materiálu nebo při budování plotu a v Kaposváru zůstanou dva měsíce.
Česká armáda také poskytla deset polních kuchyní, přepravník kontejnerů a jedno vozidlo, které slouží jako pojízdná ženijní dílna.