Rvačky, bláto, vytrvalý déšť. Čeští dobrovolníci z tábora pro běžence volají o pomoc

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
19. 10. 2015 18:45
Aktuálně.cz mluvilo s Janem Piňosem, který na srbsko-chorvatském přechodu Bapska pomáhá koordinovat humanitární práce. "Začal tu horor, který pokračuje doteď. Vůbec netušíme, jaký to bude mít konec, protože sem přichází stále víc a víc lidí," varuje s tím, že uprchlíci v provizorním táboře nutně potřebují okamžitou pomoc. Selhávají hlavně Srbové.
Uprchlíci na přechodu Bapska.
Uprchlíci na přechodu Bapska. | Foto: Reuters

Bapska - "Je to tady naprostá katastrofa, opravdu obraz apokalypsy. Všechno, co jsem doposud viděl, je oproti tomuhle nic," popisuje do telefonu Jan Piňos. Stojí na srbsko-chorvatském přechodu Bapska, kde pomáhá koordinovat práci dobrovolníků. Aktuálně.cz s ním mluvilo v pondělí odpoledne.

Dobrovolníků je přímo na místě několik desítek, většinou z Česka. Za silného deště se snaží starat o tisíce běženců. Pomáhá jim jediný lékař, policista žádný.

Mezi běženci se přitom množí konflikty, které špatné počasí ještě vyostřilo.

"Z posledních sil tu vaříme čaj, rozdáváme sušenky. V noci jsme tu dělali 'peacekeeping', vrhali jsme se do znesvářených skupin, které se praly. Skákali jsme doprostřed, zvedali ruce a volali jsme na ně 'Salam Alejkum' ("mír s Vámi", uvítací pozdrav v muslimských zemích – pozn. redakce)," líčí Jan Piňos.

"Uklidňovali jsme je. Doslova jsme nasazovali vlastní krk - a srbský stát na to naprosto kašle. Je to naprosto neuvěřitelná situace," tvrdí český dobrovolník.

"Nechali je ve štychu"

Situace v Bapske se vyhrotila poté, co Maďarsko v pátek své hranice uzavřelo. V pondělí odpoledne sice Chorvatsko do země pustilo několik stovek lidí, podle Piňose ale jen jednorázově.

V pondělí v podvečer bylo na místě kolem 3000 běženců. Srbsko je nechalo "ve štychu", tvrdí Češi.

"Hrnou se sem další lidé, Srbové sem naprosto nezodpovědně pouštějí další a další autobusy. Přitom srbský stát úplně ignoruje jakoukoli péči o tohle území. Není tady jediný srbský úředník, není tady jediný srbský policista, není tu žádná autorita," líčí Jan Piňos.

Hraniční přechod Bapska.
Hraniční přechod Bapska. | Foto: Reuters

Zatímco na chorvatské straně hlídají těžkooděnci, aby se uprchlíci nedostali do Chorvatska, tady na srbském území, kde jsou tisíce lidí, není živá noha," tvrdí.

On sám byl v minulých týdnech například v srbském Šidu či chorvatském Tovarniku, s Bapske se to však podle něj vůbec nedá srovnávat. "Je tu pár desítek dobrovolníků, kteří vůbec nejsou schopni v těchto děsivých podmínkách uprchlíkům zajistit to, co potřebují," opakuje do telefonu.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Systém se zhroutil

Situace se zkomplikovala už v sobotu večer. Systém, který dobrovolníci za tři a půl týdne v Bapske vytvořili, se zhroutil.

Uprchlíci, kteří se sem dostali, utvářeli skupiny po 50 lidech, které pak přecházely na chorvatské území, odkud je dál odvážely autobusy.

"Tenhle řetězec fungoval až do včerejšího (nedělního - pozn. redakce) poledne. Udrželi jsme ho, ačkoliv se už napínal k prasknutí – bylo v něm daleko víc lidí než jindy. Pak Srbové pustili několik set nově příchozích uprchlíků z autobusů a ti se na ten vytvořený systém vrhli, začalo se předbíhat a vznikl obrovský konflikt. Jako lavina se lidé přehnali silnicí, kde rozdělujeme uprchlíky do skupin," vysvětluje Jan Piňos.

Uprchlíci u Berkasova na srbsko-chorvatské hranici.
Uprchlíci u Berkasova na srbsko-chorvatské hranici. | Foto: Reuters

Strhla se rvačka, došlo i na potyčky s noži i klacky, přiznává.

"Ještě v sobotu večer jsme tu hráli muziku, byla tu prostě 'street party', bylo to nádherné. Měli jsme tu dětský stan s plyšáky, měli jsme tu kouzelníka, měli jsme tu živou hudbu," popisuje s tím, že organizaci a atmosféru se i v malém počtu lidí a při špatném počasí dařilo držet.

"Pak začal horor, který pokračuje doteď. Vůbec netušíme, jaký to bude mít konec, protože sem přichází stále víc a víc lidí," tvrdí.

Destruktivní déšť

Všude je navíc bláto, všichni jsou prochlazení a někteří z uprchlíků – děti i staří lidé - nemají ani boty.

"Ten déšť nás úplně decimuje. Pršelo tu mnoho dní až do pátku, pak na sobotu se trochu vyčasilo a teď to začalo znovu. Leje jako z konve už od noci. Všichni lidé jsou promočení, je tu strašné bláto, odpadky se tu vrší. Nemáme vůbec čas tu za této situace uklízet," popisuje dobrovolník Piňos.

Vinu dávají Češi v Bapske jednoznačně Srbům. "Jeden stát - Chorvatsko - nás oficiálně žádá, abychom jim pomohli, a druhý pošle ministra, který tvrdí, že nedokáže postavit pár stanů," vysvětluje v narážce na to, že tábor na srbské straně odpoledne navštívil srbský ministr práce.

"Vinu sváděl na Chorvaty," uzavírá Jan Piňos.

 

Právě se děje

Další zprávy